„65 lat minęło”

Każdego roku, zazwyczaj w maju i w czerwcu, szkołę odwiedzają liczni absolwenci, aby uczestniczyć w organizowanych zjazdach koleżeńskich. W piątek 17 czerwca 2016 roku szkoła miała zaszczyt witać 20 absolwentów z 1951 roku. Było to szczególne wydarzenie, gdyż bardzo rzadko w historii szkoły odbywają się takie jubileusze. Są one dowodem na żywotność, werwę i wyjątkową aktywność ludzi w podeszłym wieku. Cieszy świetne samopoczucie, humor i dystans do samych siebie jaki emanował od uczestników zjazdu. Organizatorzy w składzie: p. Roman Dombrowski, p. Julian Piliszko i p. Władysław Pankiewicz wspierani przez koleżanki i kolegów, zadbali o ciekawy program odbywającego się 65 lat od matury spotkania.

Zgodnie ze szkolną tradycją absolwenci rozpoczęli zlot Mszą Świętą odprawioną w Bazylice Archikatedralnej. Po zwiedzeniu ekspozycji muzealnej i krypt znajdujących się w jej podziemiach, wyruszyli na spotkanie do swojej szkoły – przemyskiego Słowaka. Tu witani serdecznie przez dyrektora Tomasza Dziumaka oraz przewodniczącego samorządu uczniowskiego Karola Mazurka mogli przenieść się w czas szkolnych wspomnień. W auli, gdzie przed laty zdawali egzaminy maturalne, miały miejsce: wspólne zdjęcia, okolicznościowe przemówienia, przypomnienie nieżyjących profesorów oraz koleżanek i kolegów. Bardzo interesujące, retrospektywne wystąpienie wygłosił pan Władysław Pankiewicz. Podsumował dotychczasowe zjazdy, których w ciągu 65 lat odbyło się dziesięć, przeplatając je ciekawymi uwagami i spostrzeżeniami. Przywołał wiele osób, miejsc i zdarzeń, które w wyniku upływu wielu lat u niektórych osób mogły ulec zatarciu. Wystąpienie to wprowadziło uczestników spotkania koleżeńskiego w sentymentalny nastrój, który uruchomił lawinę indywidualnych wspomnień. W panującą atmosferę w znakomity sposób wpisała się Małgorzata Świetlicka – uczennica klasy II C – przedstawiając wiązankę utworów muzycznych, między innymi z repertuaru Krystyny Prońko.

Część oficjalną zakończyły rozmowy przy kawie i ciastku, a po wizycie w szkole absolwenci, zaczerpnąwszy pozytywnej energii z czasów szkolnych, kontynuowali bogaty program zjazdu. A zaplanowano wizyty na cmentarzach przemyskich, uroczysty obiad i oczywiście bankiet. Wspomnieniom i wzruszeniom nie było końca, co było dowodem na wspaniałą atmosferę panującą podczas tego jubileuszowego spotkania. Skłoniła ona do przyjęcia przez szanownych jubilatów zaproszenia dyrektora na kolejne, przyszłe zjazdy.

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć