Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Święto Niepodległości w I LO

Jak co roku, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości. Już 10 listopada wysłuchali wykładów nauczycieli historii, Jarosława Dyrdy i Lucjana Faca, „Przemyski listopad 1918”. Przedstawiciele liceum wzięli też udział w miejskich uroczystościach w dniu 11 listopada. Poczet sztandarowy pod opieką nauczyciela, Rafała Tarnawskiego, uczestniczył we Mszy Św. w intencji ojczyzny w Archikatedrze, a następnie, wraz z uczniami klasy I d, pod opieką pani Doroty Thier, w uroczystości pod Pomnikiem Orląt Przemyskich (na zakończenie wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne).

Częścią tegorocznych miejskich obchodów Święta Niepodległości był również program artystyczny „Z pieśnią do niepodległości”, zaprezentowany przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 5, przygotowany przez nauczycieli, Piotra Szelążka i Anetę Żurowską. Dyrektor I LO, Tomasz Dziumak i Dyrektor Gimnazjum nr 5, Halina Wiśniewska już po raz piąty zaprosili mieszkańców Przemyśla do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Uroczystość miała miejsce 11 listopada o godzinie 19.00, na Zamku Kazimierzowskim. Na zaproszenie odpowiedzieli zarówno ludzie starsi, jak i młodzi, a także dzieci. Urząd Miejski reprezentował Radny Rady Miejskiej, Tomasz Kuźmiek. Koncert rozpoczęła Jori Gerula (uczennica maturalnej klasy 3h), która wykonała pieśń „Jest taki kraj”. Następnie usłyszeliśmy dwa chóry: jeden – tworzony przez gimnazjalistów oraz uczniów licealnej klasy II h, drugi – „Vox juvenum”, Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny, oba pod dyrekcją Piotra Szelążka. Do śpiewu włączała się publiczność. Pieśni były związane głównie z historią I wojny światowej; zaśpiewano takie utwory, jak: „O mój rozmarynie”, „My, Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani”, „Piechota”, „Ułani, ułani”, „Warczą karabiny”, „Rozkwitają pąki białych róż”. Na Zamku rozbrzmiały także pieśni z okresu II wojny. Nastrój współtworzyły wiersze w interpretacji licealistów z klasy II c. Na zakończenie dyplomantka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu, Julita Fil, zaprezentowała „Nokturn b- moll” F. Chopina.

Warto czynić wysiłek, by dorobek kulturowy w postaci pieśni, silnie związanych z walką o niepodległość, przechowujących żywe uczucia, nie został zapomniany. Warto wspólnie świętować, przypominając sobie polską drogę do niepodległości.

Aneta ŻurowskaKliknij w zdjęcie, aby powiększyć