Europa może poszczycić się niezwykłym bogactwem językowym − używanych jest 23 języki urzędowe, a ponad 60 lokalnych wspólnot posługuje się językami regionalnymi lub językami mniejszości. Aby zwrócić uwagę młodzieży na tę różnorodność lingwistyczną, 12 marca zorganizowaliśmy w naszej szkole, jak co roku, Dzień Języków Obcych.

Celem tej inicjatywy jest pielęgnowanie różnorodności kulturowej i językowej oraz wspieranie nauki języków obcych poza formalnym cyklem kształcenia.

W tym dniu zaprosiliśmy uczniów przemyskich gimnazjów, dla których przewidzieliśmy wiele atrakcji i niespodzianek.

Uroczystość została otwarta przez dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego, pana Tomasza Dziumaka. Międzynarodową atmosferę stworzyli uczniowie: Agata Domagalska i Bartłomiej Mrozek, którzy wykonali hymn Unii Europejskiej.

W ramach Dnia Języków odbyły się quizy kulturowo- językowe: z języka niemieckiego „Zgadnij kim jestem?”, z języka angielskiego „ Quiz about the UK” oraz konkurs tłumaczeniowy z języka angielskiego. Uczniowie klasy pierwszej: Wiktor Feduń, Maciej Gierlach, Wojciech Wikiera, Alicja Siewarga zaprezentowali kabaretową scenkę obyczajową „ Czas na języki”.

Uczniowie klasy drugiej przygotowali humorystyczne przedstawienie "Uczta na Olimpie". Program obejmował także barwne prezentacje melodii hiszpańskich i włoskich oraz pokaz tańca irlandzkiego.

Ponadto uczniowie wraz z nauczycielami języków obcych przygotowali stoiska językowe, na których zebrali ciekawe rekwizyty związane z danym państwem i oczywiście typowe dla danego kraju słodycze.

Wspólne świętowanie Dnia Języków Obcych było doskonałą okazją do nauki i zabawy. Wprawdzie poznawanie języka obcego wiąże się z pewnym wysiłkiem, ale daje wiele satysfakcji. Znając język obcy, możemy poznawać nowych ludzi, korzystać z uroków zagranicznych wakacji, podróżować i zgłębiać tajniki innych kultur.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą o tym zawsze pamiętać.

Kliknij w zdjęcie aby powiększyć