„Śmiech i łzy – przeżywaliśmy to razem”

Pożegnanie maturzystów

253 uczniów klas trzecich społeczność I Liceum Ogólnokształcącego pożegnała w piątek, 26 kwietnia.

Piękny, słoneczny dzień, choć trochę smutny, z uwagi na rozstanie ze szkołą, rozpoczął się Mszą Świętą o godzinie 9 w Katedrze. Homilę wyglosił ks. Bogdan Blama, a ciepłe słowa do młodzieży i Grona Pedagogicznego na okoliczność pożegnania maturzystów skierował także ks. Jerzy Gałązka.

Uroczystość w auli liceum rozpoczęła się tradycyjnie odśpiewaniem hymnu narodowego pod przewodnictwem klasy II a. Następnie prowadzący: pani Agnieszka Górka i pan Paweł Mirek przywitali gości. Oprócz dyrekcji szkoły, nauczycieli i przedstawicieli rodziców obecni byli: pani Anna Hilczuk, inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego oraz Prezes Stowarzyszenia Absolwentów I LO, pan Artur Derdziak.. Pierwsze przemówienie wygłosił dyrektor, pan Tomasz Dziumak, a zaczął refleksyjnie : „Czas płynie nieubłaganie jak rzeka…Wydawałoby się, że jeszcze wczoraj witaliśmy zgromadzonych uczniów w progach szkoły jako pierwszoklasistów…”. Później głos zabrał pan Artur Derdziak, który pozwolił sobie na osobistą refleksję o momencie, kiedy sam I LO kończył i zaprosił wszystkich opuszczających szkołę do stowarzyszenia absolwentów. Przewodniczący Rady Rodziców, pan Marek Łabuński życzył maturzystom połamania piór na egzaminach. Głos zabrali również: przewodniczący samorządu uczniowskiego, Ireneusz Styś i sekretarz samorządu, Justyna Lebioda. Zaś w imieniu uczniów klas trzecich wypowiedziała się Kinga Kołcz. Podobnie jak jej przedmówcy, podsumowała szkolne lata: lata sukcesów i porażek, pracy i błędów przynależnych burzliwej młodości.

Część oficjalną zamknęło wykonanie hymnu szkoły. Nastąpiła część najmilsza, czyli wręczenie nagród za osiągnięcia w olimpiadach i konkursach przedmiotowych oraz zawodach sportowych, za świadectwa z wyróżnieniem, pracę społeczną, a także za wzorową frekwencję.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert, który uczniowie młodszych klas przygotowali pod opieką pani Anny Golatowskiej. Występ otworzyły Magdalena Typrowicz i Dominika Kornecka, wykonując utwory Allegro i Canon George’a Telemana. Po muzyce klasycznej zabrzmiały dżwięki jazzowe – wysłuchaliśmy utworu New York w interpretacji Agnieszki Wilguckiej, Kamili Papierkowskiej, Krzysztofa Świdraka i Michała Maciołka. Na zakończenie Agata Domagalska zaśpiewała Ostatni raz z moją klasą; akompaniował jej Bartłomiej Mrozek.

Uroczystość w auli zamknęły podziękowania dla nauczycieli za trzy lata wspólnej pracy, po czym maturzyści i ich wychowawcy udali się po raz ostatni do swoich sal lekcyjnych. Uczniowie odebrali świadectwa ukończenia szkoły i nadszedł czas na pożegnanie… Zostało ono osłodzone przez torty – niespodzianki przygotowane przez rodziców.

Pozostaje nam życzyć wszystkim maturzystom powodzenia w zdawaniu egzaminu dojrzałości. Trzymamy kciuki!

~ az

Kliknij w zdjęcie aby powiększyć