Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

W ramach XVIII Przemyskiej Wiosny Poetyckiej w dniach 18 – 19 czerwca miało miejsce wiele wydarzeń kulturalnych, w których uczestniczyli również uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego.

Dnia 18 czerwca o godz. 11:00 odbyła się Sesja Poetycka na Zamku Kazimierzowskim poświęcona twórczości K. K. Baczyńskiego i S. Jesienina z udziałem wybitnych polskich literatów, poetów, krytyków literackich. Sesję poprzedził koncert „Baczyński muzycznie” w wykonaniu zespołu Klubu V Batalionu Strzelców Podhalańskich. W tym wydarzeniu wzięły udział klasy humanistyczne: 1c, 2c i 2e.

Dnia 19 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu odbyło się spotkanie z wybitnymi poetami, Adamem Ziemianinem oraz Zbigniewem Machejem. Miało ono miejsce w szkolnej auli w godzinach od 10:00 do 12:00.Uczestniczyły w nim klasy: 1c, 2c, 2e, 1h i 1g.

Adam Ziemianin jest polskim poetą i dziennikarzem. Znany jest przede wszystkim jako autor tekstów do piosenek śpiewanych przez Krzysztofa Myszkowskiego, a także zespoły „Stare Dobre Małżeństwo”, „Federacja” i „U Studni”. Zbigniew Machej jest poetą, tłumaczem literatury czeskiej i słowackiej oraz działaczem kultury. Pracował także jako nauczyciel, niezależny dziennikarz i dyplomata. Obecnie jest wicedyrektorem Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w Bratysławie.

Spotkanie miało na celu przybliżenie uczniom naszej szkoły sylwetek obu twórców, a także zapoznanie się z ich poezją. Rozmowę z naszymi gośćmi przeprowadziła pani Bożena Opalińska. Poruszane były tematy dotyczące nie tylko twórczości poetów, takie jak: współczesne problemy poezji, trudności w znalezieniu młodych odbiorców, tematyka wierszy, ale również te bardziej osobiste, jak: początki ich przygody z poezją, inspiracje oraz miejscowości, w których dorastali. Nasi goście bardzo wyczerpująco odpowiadali na każde pytanie, starając się zainteresować swoich słuchaczy i nawiązać z nimi kontakt. Jeden z zaproszonych poetów odwołał się do motta naszej szkoły „Prawda, dobro, piękno”, stwierdzając, że powyższe hasło to „domena poezji, która jest instrumentem uczenia się wartości”.

Podczas spotkania przeczytanych zostało wiele utworów obu poetów. Były to m. in. wiersze: „Dziadowska ballada o straszliwym wypadku w urzędzie skarbowym”, „Ruchy” „ Po pierwszym kryzysie”, „Ballada czarnej godziny dla Juliusza Słowackiego”, „Bieszczady 1946”, „Coraz bardziej nie nadajemy się do wspólnego zdjęcia”, „Wąwóz naszych czasów” i wiele innych. Każdy z poetów okazał się charyzmatyczny, dowcipny, a także przekonujący, dlatego wszyscy słuchacze byli zaciekawieni. Na twarzach zgromadzonych  widać było emocje, takie jak: podziw, zrozumienie,  zdziwienie, a czasem rozbawienie.

Goście chętnie odpowiadali także na te pytania, które zadawała im młodzież z naszej szkoły. Ponadto zgodzili się na publikację swoich wierszy w następnym wydaniu naszej szkolnej gazetki. Spotkanie zostało uwiecznione zdjęciem poetów ze wszystkimi uczestnikami. Otrzymując ponowne zaproszenie do naszej szkoły, A. Ziemianin i Z. Machej wyrazili nadzieję, iż to oni wysłuchają wierszy uczniów przy następnym spotkaniu.

W ramach projektu "Ogrody Poetów" licealiści wzięli również udział w konkursie na hasło promujące czytelnictwo. Komisja wybrała dwa najlepsze hasła, które umieszczone zostały na zakładkach wydrukowanych w ramach programu. Zwycięzcą został uczeń I LO, Karol Korniat z klasy 1 h, z hasłem:
KSIĄŻKA WYPRZE MYŚL TECHNICZNĄ,
WEŹ WIĘC POLSKĄ,  ZAGRANICZNĄ
I SIĘ WCZYTAJ, MÓJ KOMPANIE,
ZŁOTOUSTYM TEŻ ZOSTANIESZ!
Dodatkowo komisja przyznała dwa wyróżnienia, a jedną z osób wyróżnionych została nasza uczennica, Wiktoria Prajzner z klasy 1 c, autorka hasła:

„Szukasz przygód? Mocnych wrażeń? Książka drogę Ci pokaże!”

Wyróżnione hasła zostaną wydrukowane w miesięczniku „Nasz Przemyśl” .

Czekamy na Przemyską Wiosnę Poetycką 2016.

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć