Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

„Z wysokości schodów”

w hołdzie Zbigniewowi Herbertowi

5 września 2008 roku o godz. 19.30 na schodach w Rynku, odbyło się przedstawienie grupy teatralnej GARDEROBA pt. "Z wysokości schodów". Było ono związane z obchodami Roku Zbigniewa Herberta. Ów spektakl poetycki poprzedził "Noc poetów", którzy przybyli do Przemyśla z całej Polski i Europy.

Scenariusz przedstawienia, którego autorką była p. Barbara Płocica, składał się z wielu wierszy Zbigniewa Herberta, a dzięki pracy p. Barbary stworzył jedną całość o spójności tematycznej.

Zadaniem aktorów było przybliżenie zgromadzonym w Rynku gościom twórczości tego wielkiego poety. Jako grupa, chcieliśmy zwrócić uwagę na uniwersalność dzieł Herberta, na jego doskonałą obserwację społeczeństwa. Naszym założeniem, było wzbudzenie wrażliwości widowni na tematy i problemy, których artysta nie bał się poruszać, a wręcz włączał się do ciekawej komunikacji między sobą a odbiorcą.

W przedstawieniu wykorzystano takie wiersze jak: "U wrót doliny", "Nike, która się waha", "Pięciu", "Rozważania o problemie narodu", "Pieśń o bębnie", "Ze szczytu schodów", "Przesłanie Pana Cogito", "Wybrańcy gwiazd", "Prośba".

Wiersze nie tylko były recytowane, ale także wyśpiewywane przy akompaniamencie skrzypiec przez jedną z aktorek, naszą szkolną koleżankę. W spektaklu pojawił się również specyficzny instrument, jakim jest bęben. Temat bębna i skrzypiec pojawiał się w wierszach i był ściśle związany z całą konwencją przedstawienia, dlatego ich obecność okazała się tak istotna. Aktorzy usytuowani byli na całej długości i szerokości schodów, część żeńska przebrana była w stroje aniołów, zaś męska prezentowała się w klasycznej czerni. Wszystko, począwszy od wierszy, instrumentów, muzyki, strojów i śpiewu, skończywszy na kolorowych światłach reflektorów, tworzyło atmosferę pełną refleksji, ale i niezbędnej wzniosłości.

Przedstawienie zakończyło się wierszem pt. "Przesłanie Pana Cogito" (jednym z jego najsłynniejszych utworów) i zejściem aktorów z wysokości schodów na dół do poetów i publiczności.

Członkami grupy teatralnej założonej z inicjatywy p. Barbary Płocicy, występującymi w piątkowy wieczór byli: Justyna Kunysz, Teresa Garwona, Justyna Przybylska, Katarzyna Hano, Katarzyna Wójcik, Agnieszka Dominiak, Maciej Wątróbski, Mateusz Kołakowski, Andrzej Ossoliński, Tomasz Kulesza. Na skrzypcach grały: Ewa Czeluśniak i Agata Zamirska, zaś na bębnie Bartosz Sałdan.

W imieniu całej grupy chcielibyśmy podziękować przede wszystkim p. Barbarze Płocicy za trud i serce, które włożyła w przygotowanie tego widowiska i za wielką pasję, którą w nas zaszczepiła. Dziękujemy także wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania spektaklu, a zwłaszcza przemyskiej widowni za przybycie, w tym także naszym szkolnym kolegom i kole-żankom.

Mamy nadzieję, że naszą artystyczną działalnością przyczyniliśmy się do bliższego po-znania poezji Zbigniewa Herberta.

         




Justyna Przybylska, kl. Ic
Teresa Garwona, kl. II c1
fot. Katarzyna Włoch
Kategoria: