Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

51. Ogólnopolski Rajd „Twierdza Przemyśl”

Celem rajdu było poznanie nowej zabawy terenowej - geocachingu. Jej historia zaczęła się 3 maja 2000 roku, kiedy został odkodowany sygnał GPS. Wtedy pewien Amerykanin ukrył w lesie wiadro i podał jego współrzędne geograficzne na forum. Od tego czasu powstaje na świecie sieć skrytek, których lokalizację można odczytać w internecie na portalu geocaching.com. Poszukiwacze (geokeszerzy) wyposażeni
w odbiornik GPS i współrzędne geograficzne szukają skrytek (skrzynek, keszy) ukrytych w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Fakt znalezienia odnotowują w notatniku (logbooku) i na specjalnej stronie internetowej. Aby zachęcić do szukania, autor skrytki zostawia różne przedmioty na wymianę (skarby, artefakty). Zabawa ma zasięg międzynarodowy i kierowana jest do poszukiwaczy przygód w każdym wieku.

W 2012 roku PTTK podpisało umowę o współpracy z portalem Geocaching Polska. Ustanowiono odznakę PTTK Geocaching Polska. Posiada cztery stopnie: popularna, brązowa, srebrna i złota. Do zdobycia Odznaki Popularnej wystarczy znalezienie 100 skrytek na terenie kraju. W okolicy Przemyśla jest 28 skrytek.

Trasa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem – wędrowało aż 140 osób. Przewodnik, Grzegorz Hrymak podzielił uczestników na grupy, rozdał przygotowane wcześniej instrukcje oraz przekazał GPS. Grupa z I LO eksplorowała fort IX „Brunner”. O sukcesie zdecydował upór i determinacja liderów
oraz współpraca całej grupy. Skarb był dobrze ukryty. Miejsce określone współrzędnymi geograficznymi, które wskazał GPS, znajdowało się nad dwoma podziemnymi pomieszczeniami fortu. Skarb mógł być
na powierzchni fortu, jak i w jego wnętrzu. Długie poszukiwania przyniosły efekt. Znalezionym skarbem okazał się mały plastikowy helikopter. Z satysfakcją grupa uznała się za odkrywców.

Szukanie skarbów utrudniały prace rewitalizacyjne prowadzone na fortach. Fort XI „Duńkowiczki
był zamknięty, więc nie było możliwości znalezienia skrytki. Na fortach: IXa „Krzyż” i VIIIa „Aszczycówka” GPS doprowadził geokeszerów do pni ściętych drzew, w których najprawdopodobniej ukryte były skarby.

W rajdzie wzięło udział 60 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami: Bernadetą Ożóg, Anną Pająk,
Justyną Pakułą. Bardzo dziękuję nauczycielkom za pomoc w opiece nad młodzieżą w trakcie rajdu.

Opiekun koła, Edyta Hrymak


Kliknij w zdjęcie aby powiększyć