75 ROCZNICA

"Łączy nas pamięć”, pod takim hasłem muzeum Polin organizuje akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile", by uczcić pamięć ważnego wydarzenia z 19 kwietnia 1943 roku – powstanie w getcie warszawskim.

Kiedy 19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta, przeciwstawili im się członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). Walki trwały trzy tygodnie. 8 maja w otoczonym przez Niemców bunkrze przy ulicy Miłej przywódca powstania Mordechaj Anielewicz i grupa kilkudziesięciu ŻOB-owców odebrali sobie życie. Nielicznym walczącym udało się wydostać kanałami z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB Marek Edelman, który zmarł w 2009 r. Żonkile związane są właśnie z tą postacią. W każdą rocznicę powstania składał on pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów, często były to właśnie żonkile. Symbolizują one pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania w Getcie Warszawskim.

19 kwietnia 2018 roku obchodziliśmy 75 rocznicę tych ważnych wydarzeń. Uczniowie "Słowaka” na znak pamięci i szacunku otrzymali symboliczne żonkile. W auli szkoły odbyło się również przedstawienie upamiętniające wydarzenia z 1943 roku. Maja Haliniak , Aleksandra Barycka, Michał Jarosz oraz Michał Busz to uczniowie, którzy pomogli w jego realizacji. Składam serdeczne podziękowania artystom oraz młodzieży z klasy IA, IIIC, księdzu Grzegorzowi Czerwonce, księdzu Marcinowi Koperskiemu, a także uczniom gimnazjum za pomoc w wykonaniu żonkili.

Pamiętajmy o bohaterach z 1943 r., którzy stanęli do walki o ludzką godność i którzy są częścią naszej wspólnej historii.


                                                           
Kategoria: