Chóralna podróż po Europie

Już po raz szósty przemyscy chórzyści pod opieką swojego dyrygenta Piotra Szelążka gościli w Gersheim. Połączone chóry I Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 4 w Przemyślu, na zaproszenie Dyrektora Spons Haus - Jerzego Węgrzynowskiego, wzięły w trójstronnym projekcie chóralnym. Współpraca między naszymi miastami w zakresie chóralistyki trwa od wielu lat. Głównym koordynatorem projektu z polskiej strony jest od 6 lat Pani Zofia Czyżyk - ceniony nauczyciel języka niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 4 i w I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu.

Pobyt w Niemczech w dniach od 9 do 15 lutego był dla uczniów okazją nie tylko do wspólnego śpiewania z chórem niemieckim i ukraińskim, ale również do poznania innej kultury muzycznej, zabytków Strassburga oraz do wspólnych rozmów.

Ważnym wydarzeniem był ekumeniczny koncert, który odbył się w Kościele Parafialnym w Blieskastel, a zgromadził liczną publiczność. Koncert 3 chórów przeplatany modlitwami był prawdziwy wołaniem o jedność. Przemyscy chórzyści wykonali utwory muzyki klasycznej („Ave Verum” W. A. Mozarta i Etiudę E-dur F. Chopina) oraz rozrywkowej (m.in. temat z filmu pt. „Król Lew” czy „I will Survive”). Codę koncertu stanowił utwór ”Amazing Grace”, który, zaśpiewany w czterech językach (angielskim, niemieckim, polskim i ukraińskim), wywołał łzy wzruszenia wśród słuchaczy. Radość nasza była tym większa, wśród słuchających nas mieszkańców Blieskastel byli tacy, którzy pochodzą z Przemyśla, a od wielu lat mieszkają w Niemczech.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znowu wyruszymy w daleką podróż, sławiąc polską kulturę muzyczną, propagując śpiew chóralny wśród uczniów, niekoniecznie uczęszczających do Szkoły Muzycznej, ale za to zakochanych we wspólnym muzykowaniu, które przy wsparciu dyrektorów - Pani mgr Doroty Kotuły i Pana mgr. Tomasza Dziumaka, rozwija się w Przemyślu od wielu lat.

Piotr Szelążek