Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Co to oznacza dla mnie?

Pod takim tytułem 13 X otwarto w I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu wystawę, podsumowującą kilkumiesięczny projekt polsko-niemiecki, realizowany przez uczniów i nauczycieli tej szkoły. Składają się na nią 24 plakaty, odpowiednio wyeksponowane na korytarzu I piętra szkoły, ukazujące przeżycia uczestników projektu "Świat" przed katastrofą - życie codzienne i kultura Żydów w Polsce i Niemczech w okresie międzywojennym na podstawie dwóch różnych biografii i miejsc. Twórcami poszczególnych plakatów byli sami uczniowie, a grafik komputerowy, Reinhard Berg tylko w artystyczny sposób uwypuklił przesłanie, którym chcieli podzielić się młodzi ludzie. Wśród nich były takie problemy jak m.in.: wykluczanie, obojętność, uczenie się od świadków historii, stereotypy, wina i odpowiedzialność, neofaszyzm, polsko-niemieckie pojednanie. Stąd też wystawa ma jak najbardziej edukacyjny i obywatelski charakter i jest adresowana do jak najszerszego grona odbiorców. Może dlatego, poza uczestnikami projektu w otwarciu uczestniczyli m.in., reprezentując prezydenta miasta Przemyśla, p. Leszek Krzywoń - prezes Przemyskiego Towarzystwa Przyjaźni Paderborn oraz zastępca naczelnika Wydziału Edukacji UM p. Elżbieta Tarnawska.

Na otwarcie specjalnie z Niemiec przylecieli p. Johannes Schröder (współorganizator projektu ze strony Stätte der Begegnung we Vlotho) oraz Tjalf Poettling - jeden ze współuczestników, dzieląc się swoimi przemyśleniami ze zgromadzonymi gości. W imieniu polskich uczestników projektu przemawiali dr Tomasz Pudłocki (współorganizator ze strony I LO) i Klaudia Dębicka, a także gospodarz budynku dyrektor Tomasz Dziumak, który w otoczeniu swoich zastępczyń pań Katarzyny Harasimowicz-Gąski i Anny Owsianej-Konieczny, podkreślił znaczenie tego typu projektów, nie tylko w poznawaniu historii, ale i budowaniu lepszych relacji polsko-niemieckich.

dr Tomasz Pudłocki