Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

   Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu dwukrotnie gościło w swoich murach uczestników polskiej części międzynarodowego projektu Dlaczego Holocaust powinien być doświadczany przez młodzież? Tolerancja jako część systemu naszej wartości? Program, realizowany dzięki wsparciu finansowemu Programu Unii Europejskiej Youth in Action, skupia młodzież z trzech szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, Dobó Istvan Gimnazium w Egerze oraz IV Gimnazija w Zagrzebiu. Łącznie 36 młodych ludzi plus opiekunowie. Za organizację części polskiej odpowiadają dr Tomasz Pudłocki (sekretarz zarządu TPN) oraz mgr Renata Pobidyńska. Liderami młodzieży są uczniowie kl. II e Michał Rutka oraz Patrycja Balicka z kl. I a1, którzy kierują pracami 12 polskich uczestników projektu.
   W TPN miały miejsce dwa z szeregu spotkań projektowych.
   Dn. 23 lutego br. w bibliotece odbyły się warsztaty naukowe dla uczestników projektu prowadzone przez pracownika Instytutu Historii UJ i doktorantów historii tego uniwersytetu. Dr Tomasz Pudłocki prowadził zajęcia nt. Życie Żydów w I Gimnazjum im. J. Słowackiego do 1939 r. (wykorzystując m.in. archiwalne zdjęcia i wspomnienia Alfreda Steinhardta, przedwojennego ucznia szkoły), mgr Adam Świątek - Galicja jako kraj wielokulturowy na przełomie XIX i XX w. (z wykorzystaniem źródeł statystycznych oraz wspomnień z epoki), mgr Wiktoria Kudela-Świątek - Oral history - warsztaty treningowe. Wywiad ze świadkiem historii krok po kroku (z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej i przykładów wywiadu). Spotkanie miało na celu pokazania z jednej strony, że wielokulturowość jest częścią dziedzictwa historycznego regionu i że przez długi okres czasu była ona możliwa do realizowania dzięki wzajemnej tolerancji i poszanowaniu. Z drugiej strony spotkanie miało też na celu wprowadzić młodzież do spotkania ze świadkiem historii, który będąc "jednym z nas" jest "strażnikiem pamięci" o tych, którzy stanowili kiedyś ważną grupę mieszkańców Przemyśla.
   Trzy dni później, 23 lutego uczestnicy projektu spotkali się w tej samej sali z p. mgr. Joachimem Glettnerem - świadkiem historii. Pan Glettner jest nie tylko absolwentem I LO w Przemyślu, ale i osobą bardzo mocno zaangażowaną w ratowanie dziedzictwa kulturowego Żydów przemyskich. Spotkanie było poświęcone losom jego rodziny podczas II wojny światowej (czasy Holocaustu), okresowi powojennemu i sytuacji Żydów w Przemyślu w latach 40.-60. XX w. oraz najnowszemu "powrotowi" społeczności żydowskiej do świadomości dzisiejszych mieszkańców miasta. Dzięki tzw. metodzie biograficznej młodzież może łatwiej i bardziej osobiście doświadczać trudnej historii najnowszej, która nie zawsze jest dla nich zrozumiała tylko w oparciu o wielkie procesy czy dane statystyczne.
   Druga część projektu i podsumowanie części narodowych odbędzie się w dn. 22-29 marca br. w Egerze.

dr Tomasz Pudłocki

Kategoria: