Dzień Języków Obcych w I LO

Dzień Języków Obcych to impreza organizowana już od kilku lat przez młodzież i nauczycieli naszego Liceum. Uczniowie prezentują swoje umiejętności językowe i wiedzę na temat kultur innych krajów. Tegoroczna uroczystość miała miejsce 25 marca. Została otwarta przez dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego, pana Tomasza Dziumaka. W międzynarodową atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy I b : Karolina Organ i Szczepan Półchłopek.

Program Dnia Języków składał się z czterech części. W części pierwszej zobaczyliśmy niemieckojęzyczną inscenizację „ Fausta” J. W. von Goethego przygotowaną przez uczniów klasy I g.; wystąpili: Marcin Hamacher, Kamil Skubisz, Grzegorz Ficak, Klaudia Famulak, Urszula Ignatowska, Krystian Solarz, Wiktor Wojcieszek, Magdalena Poczesna, Beata Pazowska, Karolina Wagner. Oprawę muzyczną przygotowała uczennica klasy II h, Aleksandra Kret. Uczniowie doskonale przedstawili historię Fausta pełną dramatów i miłości.

Natomiast uczniowie klasy II c (Przemysław Wołoszyn, Mateusz Kijanka, Mieszko Borowski) pokazali w drugiej części scenkę antyczną „Precz z Katyliną. Niech żyje Cyceron!”. Scenkę tę zaprezentowali po raz pierwszy podczas finału Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Kulturze Antycznej NON SCHOLAE SED VITAE DISCIMUS, mającego miejsce 26.02.2015 r. w Rzeszowie. W tej części usłyszeliśmy również informacje na temat wystawy plakatów „Jugend in Deutschland”, która gościła w naszej szkole. Została ona stworzona przez uczniów z Berlina, składała się z 12 ciekawych plakatów, przy pomocy których młodzi ludzie wyrazili wszystko to, co jest ich codziennością.

Część trzecia obejmowała barwne prezentacje pod hasłem „Hiszpania znana i nieznana” oraz prezentację o Japonii z Kącika Poligloty.
W ramach Dnia Języków odbył się również konkurs ortograficzny z j. niemieckiego oraz konkurs językowy „Sprachdoktor”.

Część angielska Dnia Języków Obcych rozpoczęła się od relacji Anny Marciniec i Ingi Białowąs z klasy IIIa na temat wyjazdu do Cambridge w Anglii, w ramach projektu Comenius „Lots of countries, just one Europe” realizowanego w naszej szkole. Następnie członkowie Klubu ReAktywnych Chemików KrACh przedstawili pokaz chemiczny „Wycieczka po Londynie”, poprowadzony przez Tomasza Warcholaka (IIh), Paulinę Marczakiewicz, Klarę Kanię i Arkadiusza Czyżowskiego (IIIh). Publiczność zgromadzona w auli szkolnej miała również okazję wykazania się w quizie „Dzień Św. Patryka” - o tradycjach obchodów irlandzkiego święta narodowego i religijnego, który został przygotowany przez Jakuba Rzeźniczka (IIe) i poprowadzony przez Alicję Cap, Barbarę Ostrowską (IIb) i Brunona Gołąbka (IIe) . Natomiast w ramach współpracy naszej szkoły z PWSW w Przemyślu uczniowie wzięli udział w interesującym wykładzie dr Edyty Rachfał na temat brytyjskich pubów.

Nie zabrakło muzyki i tańca. Adrianna Inglot, Dominik Plizga, Paula Iskańska, Anna Litwin, Izabela Sosnowska, Agata Struś, Marcin Hamielec, Mateusz Jałocha, Adrian Styś, Katarzyna Kulpaczyńska, Agnieszka Sitnik, Jakub Makar, Konrad Latusek, Bartek Pieróg zatańczyli do piosenki „You’re The One That I Want” z musicalu „Grease”. Adrianna Szczygielska (IIb) zagrała na saksofonie hymn Wielkiej Brytanii. Małgorzata Świetlicka (Ic) zaśpiewała największy przebój Whitney Houston „I Will Always Love You”. I wreszcie zespół rockowy w składzie: Wojtek Rachwał (IIe), Jan Sośnicki, Sebastian Wiśniowski (IIId), Małgorzata Świetlicka (Ic) zaprezentowali covery Muse i Blur.

Podczas Dnia Języków Obcych można było kupić słodkie pyszności upieczone przez licealistów, a zebrane w ten sposób pieniądze (314,20 zł) zostały przekazane do Szkolnego Koła Caritas na pomoc uczniom mającym trudną sytuację finansową.

Wspólne świętowanie Dnia Języków Obcych było doskonałą okazją do nauki i zabawy. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w imprezę uczniom i nauczycielom języków obcych!

Monika Szozda
Monika Buczek

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć