Ewa Lidia Sokoluk - Wspomnienie

Ewa Lidia Sokoluk urodziła się 15.11.1935 r. w Przemyślu. Lata dziecięce spędziła w Łaszczowie (rodzice nauczyciele pracowali w tamtejszej szkole podstawowej). Ojciec Stanisław zginął w 1941 r. w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W latach 1949-1953 uczęszczała do I LO w Przemyślu. Studiowała na UMCS-ie na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi w latach 1953-1958.

Pierwszą pracę podjęła w I LO im. J. Zamojskiego w Zamościu w zastępstwie innego nauczyciela. W latach 1959-1970 w Zespole Szkół w Zaklikowie (szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące) uczyła biologii, chemii i fizyki, była również wychowawczynią w internacie. Po kilku prośbach składanych do władz oświatowych została przeniesiona od 1.09.1973 r. do Liceum dla pracujących w Przemyślu. W dniu 1 września 1973 r. została powołana przez kuratora na stanowisko Profesora Szkoły Średniej. Podjęła pracę w I LO w Przemyślu. W roku 1990 przeszła na emeryturę.

Wielokrotnie była nagradzana nagrodą dyrektora szkoły. Nagrodę Kuratora Oświaty otrzymała w 1974 i 1987 r. Odznaczona została Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 1986 r. Lubiana i szanowana przez uczniów i współpracowników, należała do najbardziej wyróżniających się w pracy nauczycieli. Była autorytetem dla swoich podopiecznych. Otrzymywała najwyższe oceny pracy, wykształciła laureatów konkursów biologicznych, w tym finalistę Ogólnopolskiej Olimpiady Biologicznej (1988). Zawsze oddana była sprawom wychowania młodzieży i szkole.