W dniu 14.11.2014 r. w Rzeszowie odbyło się uroczyste zakończenie VII edycji programu wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży „Nie zagubić talentu”. Program realizowany jest w całości z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego i wpierany przez Marszałka Województwa oraz Kuratora Oświaty w Rzeszowie. W ramach programu przyznawane są stypendia dla uczniów posiadających szczególne osiągnięcia w nauce lub uzdolnionych w jednej dziedzinie sztuki oraz nagrody pieniężne dla laureatów olimpiad, konkursów i turniejów o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim lub międzynarodowym.

W tym roku Zarząd województwa rozpatrywał 650 wniosków, w tym 361 o stypendium naukowe, 70 o stypendium artystyczne i 223 wnioski o nagrody pieniężne. Komisja składająca się z członków Zarządu i powołanych ekspertów przyznała 51 stypendiów oraz 147 nagród pieniężnych.

Uroczystość finałowa odbyła się w dniu 14 listopada w Wojewódzkim Domu Kultury, Rzeszowie, z udziałem władz województwa podkarpackiego, zaproszonych gości, wyróżnionej młodzieży, nauczycieli i rodziców. Wszystkich przybyłych powitała Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego, Pani Krystyna Lech.

Marszałek Województwa Podkarpackiego, Pan Władysław Ortyl i Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Sejmiku Wojewódzkiego, Pan Stanisław Bartnik osobiście wręczali stypendia i nagrody wyróżnionej młodzieży, z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa podkarpackiego.

I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu reprezentowała grupa 6 uczniów pod opieką pedagoga szkolnego, pani Małgorzaty Czernickiej. Stypendystami Zarządu województwa podkarpackiego zostali: Anita Król z klasy I h, Marcin Hamielec z klasy II g. Natomiast nagrody pieniężne otrzymali: Karolina Pyrchla z klasy h, Magdalena Maciołek z klasy I h, Miłosz Olszański z klasy I b, Natalia Serwin z klasy I a.

Cała galę uświetniły występy artystyczne, tj.: występ Zespołu Tańca „Uśmiech” z Rzeszowa, pokaz tańca towarzyskiego dwóch par mistrzowskich Szkoły Tańca „AKSEL” z Rzeszowa oraz koncert fortepianowo – akordeonowy w wykonaniu uczniów nagrodzonych w programie. Na zakończenie uroczystości młodzież wraz z opiekunami została ugoszczona bogatym poczęstunkiem w restauracji „Bohema”, mieszczącej się w WDK.

Opracowała:
Małgorzata Czernicka

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć