"Hej, Julek!" - czyli jak Słowacki łączy pokolenia

W piątkowy wieczór 4 kwietnia 2008 r. w salonie Muzeum Narodowego Zie-mi Przemyskiej odbyło się spotkanie połączone z odczytem pracy prof. Mieczysława Inglota z Uniwersytetu Wrocławskiego pt. "Geopolityka kultury: empatia czy rytuał?"

Obecność w Przemyślu pana profesora Mieczysława Inglota związana była z włączeniem naszej szkoły do organizacji lokalnych obchodów 200. rocznicy urodzin naszego Patrona. Inicjatywą organizatorów jest ogłoszenie 2009 roku - Rokiem Juliusza Słowackiego. Projekt ten ma na celu podkreślenie znaczenia twórczości poety dla kształtowania się tożsamości narodu polskiego i ukazanie jej aktualności w życiu współczesnym. Warto zaznaczyć, że Pan Dyrektor Tomasz Dziumak został prezesem Podkarpackiego Komitetu Obchodów Roku Słowackiego odpowiedzialnego za koordynację poczynań dotyczących uczczenia pamięci poety w całym województwie. W składzie Komitetu znaleźli się również m.in. nauczycie-le naszego liceum: pan Lucjan Fac i pan Tomasz Pudłocki.

Natomiast na spotkaniu w muzeum naszą szkołę godnie reprezentowali Pan Dyrektor, polonistki: pani Edyta Rudnicka, Aneta Żurowska i Aneta Bednarczyk, a także przedstawicielki społeczności uczniowskiej.

Piękny wystrój salonu, miła, ciepła atmosfera sprzyjała uważnemu wysłuchaniu wystąpienia profesora. Odczytany tekst powstał w ramach refleksji nad barierami językowymi i wygasającym rozmachem inscenizacyjnym teatru. Referat napisany naukowym stylem, często przerywany ciekawymi anegdotami, wzbudził zainteresowanie i skłonił do przemyśleń zarówno młodych, jak i dorosłych uczestników spotkania.

Katarzyna Petryk
Aneta Bednarczyk