Ia i Ib we Lwowie

22 stycznia klasy Ia i Ib wyruszyły na wycieczkę historyczną do Lwowa. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: pani Katarzyna Harasimowicz –Gąska, pani Anna Szopa, pani Beata Kryńska, pani Elżbieta Buć, pan Mariusz Fudała, natomiast przewodnikiem był pan Michał Thier. Uczniowie mieli nie tylko zwiedzić wspaniałe miasto, ale też oddać hołd uczestnikom Powstania Styczniowego, w tym dniu przypadła 155 rocznica rozpoczęcia zrywu narodowego. Wyruszyliśmy o szóstej rano. Po przybyciu na miejsce rozpoczęliśmy zwiedzanie od grekokatolickiej katedry pod wezwaniem świętego Jerzego, a w szczególności od krypt, w których chowano grekokatolickich biskupów. Następnie wyruszyliśmy na Cmentarz Łyczakowski, który jest dla Polaków ważną częścią tego miasta.

Pochowane są tam osoby, bez których ciężko sobie wyobrazić historię i kulturę Polski. Znajdują się tam groby Marii Konopnickiej, Grottgera, Stefana Banacha, Bełzy, gen. Rozwadowskiego oraz wielu innych. Dla nas, najważniejszy był oczywiście grób św. Zygmunta Gorazdowskiego -absolwenta naszej szkoły. Na cmentarzu wzięliśmy udział w uroczystościach związanych z upamiętnieniem Powstania Styczniowego, z udziałem konsula Rafała Wolskiego. Odbyły się one na Wzgórzu Powstańczym. Mogliśmy również zobaczyć Cmentarz Orląt Lwowskich. Zapaliliśmy znicze na grobach, które odwiedziliśmy tego dnia. Następnie udaliśmy się na krótką przerwę obiadową. W dalszym programie mieliśmy Katedrę Ormiańską oraz Katedrę pod wezwaniem św. Jana. Ta pierwsza jest znana z fresków wybitnego artysty Jana Henryka Rosena. W drugiej doszło do historycznego wydarzenia- król Jan Kazimierz złożył słynne śluby lwowskie(1655), w których poświęcił swoje kraje opiece Maryi, zobowiązał się odzyskać Rzeczpospolitą z rąk szwedzkich oraz poprawić los chłopów. Na zakończenie mieliśmy godzinę by zakupić pamiątki i popatrzeć jeszcze chwilę na Stare Miasto. Następnie wyruszyliśmy około godziny 18. 45 z powrotem do Przemyśla, po dłuższym postoju na granicy wróciliśmy do domu o godzinie 22 00. Wycieczkę można zaliczyć do ciekawych, udało nam się bowiem zobaczyć wiele fascynujących miejsc. Lwów jest przepięknym miastem pełnym zabytków związanych z historią Polski. Niewątpliwie jest cudownym miejscem do zwiedzania. Dziękujemy opiekunom i przewodnikowi za opiekę i zorganizowanie tej wyjątkowej wycieczki.

Klasa I A