II Dni Historyka Wojskowości, Rzeszów 2010

Dnia 23 kwietnia w Rzeszowie odbyły się II Dni Historyka Wojskowości pod patronatem Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa. Podobnie jak w ubiegłym roku, w stolicy naszego województwa nie zabrakło delegacji Słowaka, w skład której weszli uczniowie poszczególnych klas oraz członkowie KNH. Opiekunami grupy byli prof. Lucjan Fac oraz prof. Artur Derdziak.

Młodzież Słowaka rozpoczęła imprezę uczestnictwem w wykładzie nt. roli kobiet w Islamie, by w następnej kolejności wysłuchać szczegółowych opisów broni pochodzącej z czasów II wojny światowej prezentowanej w holu rzeszowskiego uniwersytetu. Wśród zgromadzonego arsenału można wymienić m.in. karabiny: M1 Garand, PPSz z magazynkiem łukowym, Lee-Einfield oraz CKM MG34. Już na pierwszy rzut oka można było zauważyć, iż chłopcy, a w szczególności członkowie Koła Naukowego Historyków, zdecydowanie bardziej ochoczo przyglądali się wojennym zabytkom, aniżeli ich koleżanki, choć i te nie chcąc czuć się gorszymi, dzielnie dotrzymywały kroku kolegom, czemu wyraz dały w kolejnej części obchodów . Po przeglądzie broni nadszedł czas na huczną paradę, która swój finał miała na rzeszowskim rynku. Niewątpliwą atrakcją dla miłośników wojskowości był oryginalny model lekkiego polskiego czołgu rozpoznawczego TKS! Pasjonaci oręża, ubrani w mundury amerykańskich żołnierzy, jak również piękna oprawa dziewczęcych grup tanecznych zrobiły z pewnością duże wrażenie na przybyłych widzach. Warto w tym momencie wspomnieć o naszych uczennicach, które skorzystały z okazji, jaką była możliwość uroczystego wjazdu na rynek opancerzonym transporterem Half-Truck. I tak dziewczęta Słowaka stały się jednym z symboli II Dni Historyka Wojskowości!

Podsumowując, impreza była udana, młodzież bawiła się znakomicie a co najważniejsze poszerzyła swoje horyzonty myślowe zdobywając wiedzę z zakresu kulturowego i społecznego (mowa o wykładzie) oraz militarnego. Pozostaje wyrazić życzenia, aby kolejne miesiące 2010 roku przyniosły więcej tego typu spotkań, które dostarczają możliwość obcowania sam na sam z rzeczami, o których możemy, często tylko i wyłącznie, przeczytać w szkolnych podręcznikach!

kliknij w zdjęcie aby powiększyć

Więcej zdjęć znajdziecie pod tym linkiem - kliknij -