II Ogólnopolskie Forum Młodych Chemików

W dniach 23-26 września na Wydziale Chemii UMCS odbyło się II Ogólnopolskie Forum Młodych Chemików. Okręg rzeszowski reprezentowali uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie klas matematyczno-chemicznej i biologiczno-chemicznej z zaprzyjaźnionego z nami IV LO w Rzeszowie, pod opieką prof. Agaty Zięby-Warcholak.
Podczas Forum młodzi chemicy wygłosili 13 krótkich wykładów, tzw. komunikatów. Nasza reprezentantka, Moniak Słaba, zdobyła wyróżnienie Prezydenta Miasta Lublina za komunikat: "Kwas askorbinowy, jakiego nie znamy, czyli witamina C oczami chemika". Monika Szpunar, Joanna Watracz zaprezentowały cieszące się wielkim zainteresowaniem uczestników postery: "Toksykologia" i "Złocenie ogniowe", Monika Bal i Wojciech Zięba postery: "Pokazy chemiczne - moja pasja" i "Kauczuk i gutaperka - izomery o odmiennych właściwościach fizycznych". Wyróżnienie otrzymała również praca uczniów z IV LO z Rzeszowa: "Związki termochromowe - chemiczny kameleon."

Inicjatywa ta powstała przez współpracę Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który był gospodarzem pierwszego forum oraz Polskiego Towarzystwa Chemicznego, przy wsparciu uczelni z całej Polski. Jest to przede wszystkim sposób współpracy uniwersytetów ze szkołami średnimi w celu zwiększenia zainteresowania młodzieży studiami na kierunkach ścisłych.

Plan tegorocznego forum był bardzo napięty. Przewidziano pięć wykładów o tematyce chemicznej, jak i interdyscyplinarnej z wykorzystaniem narzędzi i metod chemicznych:

-„Zaskakujące właściwości wody”- prof. dr hab. Lechosław Łomozik- wystąpienie to ukazało ; niezwykłość tak powszechnie występującej na naszej planecie substancji, jaką jest woda. Wyróżnia ją np. możliwość autodysocjacji, wysoka pojemność cieplna, adhezja, kohezja, napięcie powierzchniowe;

-„Łowcy skarbów- czyli inne oblicze archeologii”- prof. dr hab. Andrzej Jan Kokowski- wykład przedstawił sposób, w jaki archeologia wykorzystuje wiedzę z zakresu chemii do odkrywania zagadek przeszłości, oraz obalił stereotyp Indiany Jonesa, pokazując jak rzadko poszukiwania kończą się spektakularnym sukcesem, a jak często gorzką porażką;

-„Rola chemii w projektowaniu zaawansowanych tworzyw ceramicznych”- prof. dr hab. inż. Mikołaj Szafran- przedstawiona zastała rola ceramiki w nowoczesnym przemyśle budowlanym oraz niezwykła różnorodność tego typu materiałów ze względu na ich skład chemiczny oraz sposób produkcji;

-„Małe jest piękne- czyli co mogą koloidy”- prof. dr hab. Zbigniew Adamczyk- koloidy kojarzą się głównie z białkiem jaja kurzego, z którym spotykamy się na lekcjach chemii, a zapominamy, że to właśnie one odpowiadają za kolor nieba, piękno tęczy. Mają też zastosowania przemysłowe jako pigmenty, leki antynowotworowe i bakteriobójcze bardziej aktywne od antybiotyków;

-„CO2 a efekt cieplarniany- manipulacja medialna czy rzeczywista groźba”- dr hab. Robert Pietrzak- ten wykład uświadamia, że wkład człowieka w produkcję dwutlenku węgla jest tak naprawdę znikomy i wynosi niecałe pięć procent, a pozostała część pochodzi ze źródeł naturalnych, czyli na przykład uwalnia się przy wybuchach wulkanów lub w procesach rozkładu szczątków organicznych.

Plan naukowy forum zawierał również trzynaście komunikatów ustnych wygłaszanych przez uczestników przedsięwzięcia. Mimo że ogólnie ta liczba jest przyjmowana za pechową, przyniosła szczęście naszej koleżance, Monice Słabej z klasy II h, której wystąpienie zostało nagrodzone przez prezydenta miasta Lublina. Monika wygłosiła komunikat pt. „Kwas L-askorbinowy, jakiego nie znamy, czyli witamina C oczami chemika”. Najciekawszą informacją okazał się znikomy wpływ witaminy C na czas trwania przeziębienia przy zażywaniu jej okazjonalnie, a żeby przyniosło to jakieś efekty, trzeba by było dostarczyć organizmowi dawkę zawartą w stu pomarańczach! Nie dziwi więc wyróżnienie, jakie otrzymało to wystąpienie.


Z okręgu rzeszowskiego, który reprezentowała nasza szkoła, wyróżniono również poster „Związki termochromowe- termiczny kameleon” Anny Grzywy, Michała Gąsiora i Magdaleny Jacek z IV LO im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie. Na plakacie zaprezentowali m. in. lakiery do paznokci zmieniające kolor w zależności od temperatury; można było wypróbować z pomocą Ani i Madzi. Zaprezentowany został również termometr, a nawet koszulki działające na tej samej zasadzie. Uważam, że z całą pewnością zasłużyli na nagrodę.

W ciągu tych kilku dni uczniowie mieli okazję wziąć udział w warsztatach laboratoryjnych, obejrzeć specjalistyczny sprzęt badawczy zgromadzony przez UMCS, zapoznać się z ofertami uczelni z całej Polski, obejrzeć pokazy chemiczne oraz zwiedzić miasto.

Uczestnictwo w wydarzeniu tak wysokiej rangi to niezwykłe przeżycie, a wyróżnienie wśród tak wielu znakomitych prac i prezentacji to niesamowita nagroda za ciężką pracę, więc gratuluję wyróżnionym i nie zostaje mi nic innego, jak tylko poinformować, że za rok odbędzie się III Ogólnopolskie Forum Młodych Chemików we Wrocławiu.
Sprawozdanie opracowała Monika Bal

Kategoria: