Jeszcze jeden laureat

W dniach 5 – 7 czerwca br. w Warszawie odbyły się zawody finałowe VII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1914 – 1945. Od strzelców i legionistów do żołnierzy wyklętych”. Wśród uczestników ostatniego etapu znalazł się uczeń I Liceum Ogółnokształcącego im. J. Słowackiego, Marcin Hamielec z klasy I g , który uzyskał tytuł laureata.

Taki tytuł to ukoronowanie ciężkiej pracy ; wymaga też pokonywania kolejnych szczebli olimpijskich.W eliminacjach szkolnych olimpiady w tym roku szkolnym uczestniczyło 4 tysiące uczniów z 400 szkół, w etapie międzyszkolnym – ponad 900 uczniów, w zawodach wojewódzkich – 180. Natomiast w zawodach finałowych wzięło udział: 40 uczniów szkół podstawowych, 45 uczniów gimnazjów, 46 uczniów szkół licealnych i techników, 1 uczeń szkoły zawodowej.

Zawody dla szkół licealnych i techników zostały rozegrane w 11 konkurencjach, w których Marcin zajmował następujące lokaty:

Broń i barwa – VII miejsce,
Broń i barwa II - XI miejsce,
Eksponat muzealny- II miejsce,
Malarstwo batalistyczne i portretowe – XIV miejsce,
Żródło historyczne – II miejsce,
Geografia militarna – IV miejsce,
Oprowadzanie po obiektach historycznych- I miejsce,
Pieśń i muzyka wojskowa – IV miejsce,
Literatura i poezja – VII miejsce,
Kronika filmowa- X miejsce,
Praca samodzielna- IV miejsce.

W dniu 7 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której główna komisja egzaminacyjna pod przewodnictwem prof. Grzegorza Nowika ogłosiła wyniki olimpiady i wręczyła nagrody oraz wyróżnienia. Marcin Hamielec uzyskał tytuł laureata, a w klasyfikacji generalnej zajął wysokie, X miejsce, zdobywając uznanie pracowników Muzeum Wojska Polskiego, członków komisji egzaminacyjnej, a także innych słuchających prezentacji uczestników olimpiady. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy, medale od Ogólnopolskiego Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz komplety książek historycznych.

Opiekunem merytorycznym Marcina Hamielca jest mgr Mariusz Fudała, nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie w I LO w Przemyślu. Gratulujemy osiągniętego sukcesu Marcinowi, a także życzymy kolejnych.


Mariusz Fudała


Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć