Job shadowing w IES Mare Nostrum w Alicante

W dniach 2.06. - 9.06.2019. dyrektor szkoły, pan Tomasz Dziumak, nauczycielka języka angielskiego, pani Renata Pobidyńska oraz nauczycielka języka niemieckiego, pani Agnieszka Organ wzięli udział w warsztatach job shadowing w hiszpańskim mieście Alicante.

Program pobytu był bardzo urozmaicony. Codzienne hospitacje lekcji w szkole IES Mare Nostrum były doskonałą okazją do poznania hiszpańskiego systemu szkolnictwa. Uczestnicząc w zajęciach z różnych przedmiotów, mogliśmy obserwować funkcjonowanie szkoły od środka. W trakcie lekcji uczniowie przedstawili prezentacje na temat tradycji i kultury regionu Walencja, a także zadawali nam pytania dotyczące Polski, Przemyśla i I LO. Odwiedziliśmy również szkołę dla dzieci przy szpitalu General Universitario . Mogliśmy poznać zasady pracy tam obowiązujące w czasie rozmów z nauczycielkami, personelem medycznym, rodzicami, a także z dziećmi, które dzielnie walczyły z chorobą.

Ciekawym doświadczeniem była wizyta na Uniwersytecie Miguela Hernandeza w Elche, gdzie zostaliśmy oprowadzeni po wydziale sportu i rehabilitacji, a pracownik uczelni zapoznał nas z zasadami kształcenia wyższego w Hiszpanii. Mieliśmy też okazję podziwiać gaj palmowy w Elche, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W czasie wolnym zobaczyliśmy przepiękne plaże Alicante, zwiedziliśmy ruiny zamku Castillo de Santa Barbara oraz próbowaliśmy specjałów regionalnej kuchni. Jak świętują Hiszpanie, doświadczyliśmy w sobotę. Fiesta rozpoczęła się pokazem sztucznych ogni i paradą w tradycyjnych strojach. Wspaniały korowód rozmaitych formacji, przebranych postaci maszerował przez całe miasto w takt hiszpańskiej muzyki do białego rana.

Pobyt w Alicante był doskonałą okazją do zdobycia nowych doświadczeń, przełamania barier językowych oraz wymiany dobrych praktyk.

Agnieszka Organ
Kategoria: