KNH - wykłady historyczne

8 kwietnia bieżącego roku, w przemyskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk odbyły się wykłady historyczne pod przewodnictwem doktora Tomasza Pudłockiego. Tematy odczytów były związane z takimi zagadnieniami jak płeć, polityka i religia oraz ich znaczenie i odbiór w dziejach, od czasów antycznych aż po wiek XX. W prelekcji przygotowanej przez Koło Naukowe Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego wzięli udział m.in. uczniowie naszej szkoły; członkowie Koła Naukowego Historyków oraz klasa I c.

Niewybredne greckie inwektywy polityczne, imperium rzymskie za czasów brodatego Hadriana oraz władczej Julii Domny zostały przedstawione w trzech pierwszych referatach autorstwa Łukasza Fijała, Bartosza Kołoczka oraz Emilii Osowskiej. Następnie panie Ewelina Olaszek i Barbara Żurek pokrótce omówiły średniowieczną inkwizycję pod kątem wpływu na ówczesną religię i politykę. Z kolei pan Marcin Tulej przybliżył nam nieco realia prostytucji piętnastowiecznej, opowiadając o dziewkach wszetecznych i ich roli w społeczeństwie europejskim. Dodam, iż ów wykład spotkał się z największym entuzjazmem słuchaczy. Pan Adam Szczupak wieńczący swoim odczytem czwartkowe spotkanie, poruszył z kolei temat bardziej nam współczesny, a mianowicie życie i działalność grekokatolickiego biskupa Przemyśla, Jozafata Kocyłowskiego, które przypadły na pierwszą połowę minionego wieku.

Wykłady w TPN cieszą się zazwyczaj wysoką frekwencją. Niezwykle barwnie i ciekawie omawiane zagadnienia, niewątpliwie przyciągają młodzież, stając się niepowtarzalną, wartościową lekcją historii. Jeden z wykładowców zaznaczył, że z podręczników szkolnych nie dowiemy się zbyt wielu rzeczy, niebędących jedynie suchymi faktami. Prelekcje tego typu zmuszają do samodzielnego wyciągania wniosków i zachęcają do sięgania po książki o tematyce historycznej. Miejmy zatem nadzieję, że szkoła nie oszczędzi nam więcej takich wyjść, o wiele bardziej interesujących (lecz i wymagających pewnego wysiłku umysłowego), niż kino czy teatr.

Ewelina Pacławska

kliknij w zdjęcie aby powiększyć