W dniach 2-4 kwietnia 2009r. odbyła się siódma już Narada Dyrektorów Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego. Gospodarzem spotkania był Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie. Nasza szkoła miała swą reprezentację w osobach pani mgr Moniki Szozdy i uczennicy klasy IIc2 Pauliny Wróbel.

Na inauguracji Narady nastąpiło przyjęcie w poczet członków Juliuszowej rodziny szkół: z Jarosławia, Dębna, Radomia i Otwocka. Słowo wstępne wygłosił pan Andrzej Król, nauczyciel chorzowskiego liceumi pomysłodawca spotkań szkół im. Juliusza Słowackiego. Po oficjalnych uroczystościach w Kawiarence Literackiej, będącej jednocześnie pracownią polonistyczną, odbył się występ artystyczny absolwentów chorzowskiego "Słowaka".

Drugi dzień rozpoczęła sesja naukowa poświęcona J. Słowackiemu: "Patron czytany po latach". Wykłady dotyczyły twórczości wieszcza, a szczególnie pieśni kultowej i dramatów mistycznych.Referaty na temat poezji J. Słowackiego wygłosili: prof.dr hab. Ewa Jaskółowa, dr hab. Marian Kisiel oraz dr hab. Leszek Zwierzyński. Zaprezentowania niemniej ciekawych wątków związanych z życiem i twórczością Słowackiego podjęły się również absolwentki chorzowskiego "Słowaka".

Po wykładach, w czasie gdy grono pedagogiczne brało udział w konferencji poświęconej nowej podstawie programowej z języka polskiego, młodzież uczestnicząca w zjeździe oglądała w chorzowskim Centrum Kultury przedstawienie w języku angielskim, w wykonaniu uczniów chorzowskiego liceum pt."Władca much" na podstawie powieści Williama Goldinga.

Później miała miejsce Msza Święta, odprawiona w Kościele pw. św. Jadwigi w intencji śp. Juliusza Słowackiego w 160. rocznicę śmierci.

Szczególny wymiar miały uroczystości trzeciego i zarazem ostatniego dnia Narady, ktore odbyły się w Krakowie. Były to Msza Święta w katedrze na Wawelu w intencji uczestników Konferencji oraz niezwykle doniosła i wzruszająca ceremonia złożenia wieńca w Krypcie wieszcza, której towarzyszyło odczytanie przemówienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, po raz pierwszy wysłuchanego podczas składania prochow Słowackiego do grobów wawelskich. Dopełnieniem pobytu w Krakowie było zwiedzanie Katedry Wawelskiej.

VII Naradę Dyrektorów Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego można podsumować jako wydarzenie zarówno naukowe, jak i kulturalne.