Kształtowanie się Państwa Polskiego 1918-2008

W dniu 25 września br. klasa Ic pod opieką prof. Mariusza Fudały i prof. Lucjana Faca, uczestniczyła w konferencji historycznej zorganizowanej na Zamku Kazimierzowskim z okazji 90-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tematem wykładów było kształtowanie się państwa w latach 1918-1921.

Po oficjalnym przemówieniu, które rozpoczęło się o godz. 10:00 na scenie sali widowiskowej, oddano głos zaproszonym referantom. Wśród wykładowców uświetniających czwartkowe spotkanie byli prof. dr hab. Andrzej Leon Sowa, prof. dr hab. Czesław Partacz, prof. dr hab. Michał Klimecki, prof. dr hab. Krzysztof Filipow, dr Zdzisław Konieczny i dr Grzegorz Szopa.

Wszystkie przemówienia cechowały się dużą różnorodnością podejmowanych tematów, m.in. "Sprawa polska w okresie I wojny światowej", "Traktat wersalski wobec kwestii niepodległości Polski", "Wobec wspólnych zagrożeń - stosunki polsko-ukraińskie w latach 1918-1921", "Walki polsko-ukraińskie o Galicję Wschodnią 1918-1919". W czasie przerwy na każdego ze słuchaczy, czekał poczęstunek oraz gorący napój, w jednej z sal Zamku Kazimierzowskiego.

Ok. godziny 14-tej całą klasą wyruszyliśmy na oficjalne odsłonięcie tablicy poświęconej obronie miasta Przemyśla we wrześniu 1939 roku. Następnie byliśmy uczestnikami otwarcia wystawy w Archiwum Państwowym pod tytułem "O niepodległą Polskę granice 1914-1920". Znalazły się w niej archiwalia ze zbiorów archiwum Państwowego w Przemyślu, które okazały się doskonałą lekcją historii naszego miasta. Dyskusja i podsumowanie konferencji zakończyły uroczystości tego dnia.

Jesteśmy wdzięczni naszym nauczycielom historii oraz organizatorom za możliwość zgłębienia wiedzy o Polsce, jak i o naszej Małej Ojczyźnie, Przemyślu. Było to fascynujące przeżycie. Jako klasa polonistyczno-historyczna czujemy się w obowiązku kontynuować i angażować się w każde przedsięwzięcie mające na celu przypomnienie i uczczenie wydarzeń, które na zawsze zapisały się w dziejach naszego miasta, jak i kraju.

Klasa IC