LEKCJA HISTORII - LWÓW

16 listopada klasy Ib i Id wyruszyły na wycieczkę historyczną do Lwowa. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: wicedyrektor pan Tomasz Kuźmiek, pani Elżbieta Buć, pani Beata Kryńska, pan Artur Derdziak, natomiast przewodnikiem był pan Michał Thier. Uczniowie mieli możliwość nie tylko zwiedzić wspaniałe miasto, ale też oddać hołd uczestnikom Powstania Styczniowego. Wyruszyliśmy o 5. 30 rano. Po przybyciu na miejsce rozpoczęliśmy zwiedzanie od grekokatolickiej katedry pod wezwaniem świętego Jerzego, niestety nie udało nam się zobaczyć krypt, w których chowano grekokatolickich biskupów, ponieważ w tym czasie trwało nabożeństwo. Następnie wyruszyliśmy na Cmentarz Łyczakowski, który jest dla Polaków ważną częścią tego miasta.

Pochowane są tam osoby, bez których trudno sobie wyobrazić historię i kulturę Polski. Znajdują się tam groby Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Artura Grottgera, Stefana Banacha, Władysława Bełzy, gen. Tadeusza Rozwadowskiego oraz wielu innych. Dla nas, najważniejszy był oczywiście grób św. Zygmunta Gorazdowskiego - absolwenta naszej szkoły. Na cmentarzu, nauczyciel historii, pan Artur Derdziak bardzo ciekawie opowiadał o historii Lwowa, a także odwoływał się do biografii tych osób, na których grobach zapalaliśmy znicze. Mogliśmy również zobaczyć Cmentarz Orląt Lwowskich i wysłuchać opowieści o wielkiej odwadze polskich żołnierzy – Orląt Lwowskich, którzy oddali życie w obronie miasta. Następnie udaliśmy się na krótką przerwę obiadową.

W dalszym programie mieliśmy Katedrę Ormiańską oraz Katedrę pod wezwaniem św. Jana. Ta pierwsza jest znana z fresków wybitnego artysty Jana Henryka Rosena. W drugiej doszło do historycznego wydarzenia – król Jan Kazimierz złożył słynne śluby lwowskie (1655), w których poświęcił swoje kraje opiece Maryi, zobowiązał się odzyskać Rzeczpospolitą z rąk szwedzkich oraz poprawić los chłopów. Na zakończenie mieliśmy czas wolny, by zakupić pamiątki, słodycze i popatrzeć jeszcze chwilę na Stare Miasto. Następnie wyruszyliśmy około godziny 18. 45 z powrotem do Przemyśla, po dłuższym postoju na granicy wróciliśmy do domu o godzinie 22 00.

Wycieczkę można zaliczyć do ciekawych, udało nam się bowiem zobaczyć wiele fascynujących miejsc. Lwów jest przepięknym miastem pełnym zabytków związanych z historią Polski. Niewątpliwie jest wspaniałym miejscem do zwiedzania. Dziękujemy opiekunom i przewodnikowi za opiekę i zorganizowanie tej wyjątkowej wycieczki.Kategoria: