Matematyka nie przydaje się w życiu?

W dniu 11 września w naszej szkole odbył się wykład z matematyki pt. „Popularne błędy dotyczące rachunku prawdopodobieństwa, w tym w kontekście medycznym.” Wykład skierowany był do uczniów klas trzecich i jego tematyka wzbudziła duże zainteresowanie. Spotkanie zainicjował, przygotował i poprowadził absolwent naszej szkoły (Matura 2014), tegoroczny absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek matematyka) – Pan Rafał Tryniecki. Poruszane zagadnienia dotyczyły zastosowań prawdopodobieństwa w różnych kontekstach: medycznym – skuteczne i rzetelne testy do wykrywania rzadko spotykanych chorób; prawnym – przemyślane i świadome korzystanie z dobrodziejstwa danych statystycznych; ekonomicznym oraz ściśle matematycznym. Zaprezentowane zostały w formie lekkiej, czasem zabawnej, nie zabrakło jednak solidnej dawki matematycznej wiedzy. Były też przykłady z życia, które, sądzę, poruszały szczególnie, gdyż dotyczyły realnych sytuacji, czasami ważących nawet na ludzkich losach… Uczniowie, choć nie wtajemniczeni jeszcze przez program szkolny w meandry rachunku prawdopodobieństwa, świetnie wprowadzeni w temat przez prowadzącego, brali aktywny udział w dyskusji.

Czy przyjrzeliście się uważnie napisowi na koszulce prowadzącego? Jeśli mieliście choćby najmniejsze wątpliwości co do odpowiedzi na umieszczone tam pytanie, to po wysłuchaniu wykładu z pewnością zostały one rozwiane! br /> Opracowała: Agata Wowk
Kategoria: