Od 2001 r. trwa tradycja współpracy pomiędzy najmłodszym gronem historyków krakowskich i przemyskich w ramach szerokiej formuły cyklu Cracovia - Premisilia: Spotkania Młodych z Historią. Zrzesza ona członków Koła Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Koła Naukowego Historyków I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu, którzy pod patronatem honorowym Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu dzielą się swoimi badaniami naukowymi, występując w konferencjach popularno-naukowych, czy warsztatach historycznych.
   Nie inaczej było tym razem. Na zaproszenie opiekuna szkolnego KNH do Przemyśla 28 III 2008 r. przyjechali studenci historii UJ - członkowie KNHSUJ, którzy pod przewodnictwem prezesa Zarządu Marka Hańderka byli prelegentami konferencji popularno-naukowej Między Wschodem a Zachodem - oblicza historii na przestrzeni wieków. Cz. 2 (część 1 tej inicjatywy odbyła się w roku ubiegłym). Sesja tradycyjnie odbyła się w Sali odczytowej TPN w Przemyślu.
   Tym razem przed reprezentacją szkoły, którą tworzyli uczniowie klasy II c2 i członkowie KNH z kl. II h, zaprezentowali się: Tomasz Pałgan (Rola i pozycja mężczyzny w rodzinie rzymskiej okresu cesarstwa), Joanna Grudka (Czy Przemyśl leżał na Węgrzech? Historiografia dominikańska wobec przyłączenia klasztorów ruskich do Societas Fratrum Peregrinantium), Dawid Naprawca (Władysław Warneńczyk - człowiek legenda), Piotr Kołpak (Proces nadawania atrybutów świętym w ikonografii średniowiecza), Natalia Kowalik (Jak żyją i modlą się muzułmanie), Michał Skoczylas (Jak dawniej bywało, czyli XVI-wieczne sąsiedztwo polsko-moskiewskie), Mariusz Kaczka (Stosunki polsko-tureckie na przestrzeni wieków), Łukasz Holesz (Oficerowie w armii austro-węgierskiej jako grupa społeczna), Marek Hańderek (Polskie dążenia kolonialne w okresie II RP), Mateusz Dec (Orkiestra świątecznej pomocy doby stalinizmu w Polsce). Całość prowadził mgr Tomasz Pudłocki.
    Warto dodać, że integralną częścią pobytu krakowskich studentów było oprowadzanie gości, tym razem przez gospodarzy, a nie opiekuna. Prezes KNH Łukasz Buczko przedstawił krakowianom eksponaty zebrane w Muzeum Twierdzy Przemyśl, Piotr Godzień - historię rynku przemyski, Michał Lech - katedry, Bartosz Kołcz - zamku kazimierzowskiego, a Katarzyna Lipowska i Katarzyna Petryk - zamku w Krasiczynie.

mgr Tomasz Pudłocki