Na nieludzką ziemię

10 lutego 1940. Godz.5:00. Termometry wskazywały 40 stopni poniżej zera. Stukot do drzwi. Sowieckie okrzyki ściągające sen z powiek ledwo żywym domownikom. Rozkazy, płacz dzieci i matek, bezradność ojców. Wiele rodzin opuszczając w pośpiechu domy, przeżywało tego dnia dramatyczne chwile. Ludzie mający tylko bagaż podręczny, wsiadając do bydlęcych wagonów przesiąkniętych zapachem gorzkich łez, ze strachem przed nieznanym zastanawiali się, czy kiedykolwiek powrócą do ukochanej Ojczyzny, do domu.

W niedzielne popołudnie 28 lutego 2010 roku odbyła się rekonstrukcja wydarzeń sprzed 70 lat, ku czci Sybiraków - mieszkańców Przemyśla i okolic - siłą wywiezionych na tereny ZSRR. W realizację tego pomysłu zaangażowało się wiele osób, począwszy od profesjonalnych aktorów, przez sympatyków historii, kończąc na małych dzieciach i młodzieży szkolnej, wśród której znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

• Katarzyna Rysak (Ib)
  • Katarzyna Baran (Ic)
  • Paweł Drymajło (Ic)
  • Angelika Michalewska (Ic)
  • Karolina Sowa (Ic)
  • Monika Ryznar (Ic)
  • Agnieszka Dyjak (Ie) wraz z młodszymi siostrami: Aliną i Dorotą
  • Gabriela Żak (Ie)
  • Magdalena Małek (If)
  • Wojciech Muszak (If)
  • Paulina Pilch (If)
  • Patryk Wajda (IIa2)
  • Katarzyna Droń (IIa2)
  • Piotr Gancarz (IIa2)
  • Tomasz Korecki (IIa2)
  • Mariusz Rostecki (IIa2)
  • Monika Siry (IIa2)
  • Bartłomiej Wasyłeczko (IIa2)
  • Wiktor Machowski (IId)
  • Damian Malarczyk (IId)
  • Katarzyna Cichy (IIe))
  • Joanna Dąbrowna (IIe)
  • Aneta Gonera (IIe)
  • Agnieszka Ostrowska (IIe)
  • Aleksandra Rudnicka (IIe)
  • Anna Tompalska (IIe)
  • Karolina Baran (IIf)
  • Estera Materlak (IIh)
  • Małgorzata Wasylów (IIh)
  • Dżesika Haręzga (IIIb)

Młodzieżą opiekowała się pani Agata Szałajko.

„Jeżeli my zapomnimy o nich, Ty Boże, zapomnij o nas.”