Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Na szlaku Erasmusa

Program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji Erasmus+ umożliwił grupie uczniów i nauczycieli z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu udział w międzynarodowym projekcie „I AM PROUD TO BE EUROPEAN”. Projekt jest realizowany we współpracy ze szkołami średnimi z Rumunii, Chorwacji, Portugalii, Włoch i Polski, a finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+ Akcja KA229 Edukacja Szkolna. Słowak otrzymał 34 000 Euro na jego realizację, w tym na wyjazdy zagraniczne uczniów i nauczycieli. Koordynatorką projektu jest Renata Pobidyńska, nauczycielka języka angielskiego w I LO. Wyjazd do Chorwacji był pierwszym z trzech zaplanowanych, następne będą do: Rumunii, Portugalii i Włoch.

Spotkanie odbyło się w dniach 10-15.10.2021r., w Čakovcu, małym mieście na północy Chorwacji, w powiecie Medzimurje, około 90 km od Zagrzebia. W wydarzeniu z zaangażowaniem uczestniczyły, reprezentując swoją szkołę i miasto, 4 uczennice z I LO: Anna Dziumak, Weronika Nakoneczna, Agnieszka Pilip oraz Maja Szymańska. Opiekę nad młodzieżą sprawowały nauczycielki: Renata Pobidyńska i Monika Szozda. W projekcie uczestniczyły również grupy z Włoch i Portugalii.

Program spotkania przygotowali nauczyciele języka angielskiego koordynujący projekt w poszczególnych szkołach. Działania projektowe rozpoczęły się od zwiedzania szkoły, Gospodarska Skola, oraz prezentacji systemów edukacyjnych obowiązujących w Chorwacji, Polsce, Portugalii i Włoszech. Grupy zwiedziły również zabytki Čakovca, poznały historię miasta, jego tradycje i zwyczaje. Poza tym zorganizowano wycieczkę do Peklenicy, gdzie znajdowały się dawniej bogate pokłady ropy naftowej oraz do Varażdina, dawnej stolicy Chorwacji. W Varażdinie młodzież wzięła udział w grze miejskiej, odpowiadając na liczne pytania i rozwiązując trudne zadania. Uczniowie odwiedzili także muzeum ekologiczne Ekomuzej Medimurje w Cakovcu oraz muzeum przyrodnicze Med dvemi vodami w Peklenicy. Innym, niezwykle ciekawym punktem programu były warsztaty kulinarne w agroturystyce Medimurski Dvori. Uczniowie zostali podzieleni na międzynarodowe grupy, w których pod bacznym okiem ekspertów przygotowali tradycyjne chorwackie dania. Nie mogło zabraknąć warsztatów DNI ERASMUSA, a obejmowały one: kreatywne rysowanie, quiz wiedzy o Unii Europejskiej i przygotowanie logo projektu.

Zrealizowany projekt był z całą pewnością trudnym i bardzo odpowiedzialnym przedsięwzięciem. Wymagał ogromnego zaangażowania nauczycieli i młodzieży partnerskich szkół, ale był tego wart. Uczniowie zawarli nowe przyjaźnie, poznali się wzajemnie. Doskonalili również znajomość języków obcych, tak ważnych we współczesnym świecie.Kategoria: