Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada to ważna data dla każdego Polaka. Tego dnia oddajemy hołd wszystkim tym, którzy nie wahali się poświęcić młodości, marzeń, zdrowia, a często nawet własnego życia dla wolnej Polski. Dzięki nim możemy dziś żyć w suwerennym, wolnym kraju.

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości zaczęły się już 8 listopada. W samym sercu nadsańskiego grodu o symbolicznej godzinie 11.11 zabrzmiały donośnie cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. W auli I LO młodzież z klas: 2b i 3a również uczciła to wyjątkowe święto - pod opieką pani Beaty Kryńskiej przygotowała akademię, w której przypomniała ogromne poświęcenie Polaków walczących o wolność ojczyzny. Ważną częścią spotkania w auli był śpiew żołnierskich piosenek.

Podczas uroczystości przemawiał dyrektor I LO , pan Tomasz Dziumak, który zabrał wszystkich zebranych w podróż po historii Polski i Przemyśla. Wspomniał również o postaci Czesława Jana Mączyńskiego, którego imię nadano sali 53 w dniu poprzedzającym święto. Kończąc swoje przemówienie, zaprosił wszystkich do świętowania, przypominając o uroczystościach, które będą miały miejsce 10 i 11 listopada w Przemyślu, m.in. Balu Niepodległościowym w naszej szkole.

W uroczystości pod pomnikiem Orląt Przemyskich, która miały miejsce w dniu 10 listopada, wzięli udział uczniowie klasy I c. Wśród zgromadzonych gości byli Posłowie na Sejm RP oraz Prezydent Miasta. W wygłoszonych przemówieniach podkreślano wagę tego święta dla polskiej tożsamości oraz apelowano o pamięć dla wielkich postaci tamtych zdarzeń. W ramach uroczystości odbył się apel poległych i defilada honorowej kompanii WP oraz pocztów sztandarowych. Młodzież miała też okazję wysłuchać pieśni patriotycznych upamiętniających bohaterów walk o Przemyśl 1918 roku.

Cyprian Kamil Norwid powiedział:
"Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek. Miały tego świadomość przeszłe pokolenia”.
A czy my rozumiemy swoje obowiązki względem Ojczyzny?
Czy szanujemy symbole narodowe?
Czy troszczymy się o poprawność języka polskiego?
Czy zachowujemy polskie tradycje narodowe?




Kategoria: