Narodowe Czytanie nowel polskich w „Słowaku”

Początkiem września w naszej szkole, tak jak w wielu miejscach w Polsce, miała miejsce ósma edycja akcji Narodowego Czytania, której głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Podczas tegorocznej odsłony akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej mieliśmy okazję powrócić do świata polskich nowel – reprezentujących różne epoki i style, od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – na trwałe wpisanych w historię polskiej literatury. Były to: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium Pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

W specjalnym liście na tę okazję Prezydent RP Andrzej Duda napisał: „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”.

Zatem w piątkowy poranek 6 września br. w auli szkoły rozbrzmiewały słowa jednej z nowel Stefana Żeromskiego „Rozdziobią nas kruki, wrony…”. Jej fragmenty przeczytali zgromadzonym słuchaczom uczniowie klasy ICg, którzy zgłosili chęć udziału w tym wydarzeniu. Pozostając w klimacie książek tegorocznego Narodowego Czytania, nauczyciele wraz z uczniami kontynuowali lekturę w salach lekcyjnych.

AB
Kategoria: