Naukowe spotkania z biografią

Zgodnie z grudniową zapowiedzią przy odsłanianiu tablicy poświęconej Józefowi Wilkowi - artyście rzeźbiarzowi i nauczycielowi I i II Gimnazjum - Komitet jego pamięci zorganizował 7 czerwca sesję naukową jemu poświęconą. Sala wykładowa TPN w Przemyślu stała się miejscem spotkania nie tylko rodziny Profesora, ale i kilku pokoleń przemyskich "Słowaka" i "Morawy" - od uczniów Wilka po współczesnych licealistów (naszą szkołę reprezentowali członkowie KNH z prezesem Łukaszem Buczko na czele, a także mgr Andrzej Sawuła).

Sesję Józef Wilk - życie i twórczość otworzył wiceprezes TPN mgr Lucjan Fac, a prowadziła mgr Bożena Fortuna-Skibińska. Złożyły się na nią następujące prelekcje: mgr Józefa Kostek (MNZP), Józef Wilk - biografia artysty, mgr Tomasz Pudłocki (I LO), Józef Wilk - portret pedagoga, Władysław Pankiewicz, Osobiste refleksje ze spotkań z Józefem Wilkiem, mgr Bożena Fortuna-Skibińska, Artystyczne wizje Józefa Wilka, dr Bartłomiej Gutowski (Uniwersytet im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Warszawie), Między secesją a art déco.

Warto dodać, że Józef Wilk uczył w naszej szkole w latach 1920-1922, 1931-1941, 1944-1957 i jest uznawany za jednego z lepszych rzeźbiarzy polskich I połowy XX w.

Kategoria: