O JULIUSZU SŁOWACKIM – PO RAZ PIĄTY

O naszym patronie – jego życiu i twórczości ponownie przypomnieli uczniowie uczestniczący w V Kwietniowych Spotkaniach z Juliuszem Słowackim, na które złożyły się konkurs recytatorski i konkurs o życiu i twórczości tego wybitnego poety romantycznego, adresowane do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W środę 18 kwietnia 2012 r. w auli szkoły zgromadziły się drużyny reprezentujące: Gimnazjum Nr 3, Gimnazjum Nr 4, Gimnazjum Nr 5, Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO, Gimnazjum w Krasiczynie i Gimnazjum w Medyce oraz ZSEiO w Przemyślu, ZSUHiG w Przemyślu, ZSLiT w Jarosławiu i ZSTiO w Jarosławiu, a także uczniowie i nauczyciele „Słowaka”.
Po krótkim wstępie do rywalizacji przystąpili recytatorzy, którzy prezentowali obowiązkowo „Testament mój”, a następnie inne z najpiękniejszych wierszy Słowackiego, w tym m.in. „Smutno mi, Boże”, „Sonet – Już północ”, „Do matki”, „W sztambuchu Marii Wodzińskiej”, „Rozłączenie”. W tym samym czasie odbywał się konkurs wiedzy o życiu i twórczości poety. Przysporzył on uczestnikom sporo emocji. Musieli się oni wykazać szczegółową wiedzą ze znajomości dramatów: „Kordian”, „Balladyna”, „Mazepa”, „Lilla Weneda”, „Maria Stuart”. Niezbędna była dogrywka, gdyż poziom konkursu był wysoki.
W czasie tego dnia poświęconego patronowi szkoły wszyscy zgromadzeni w auli szkoły mieli ponadto okazję obejrzeć prezentację multimedialną opatrzoną wykładem o życiu Juliusza Słowackiego, wysłuchać referatu o listach poety do matki, a także obejrzeć dwa przedstawienia. Były to „Balladyna” w wykonaniu uczniów GSAILO i fragmenty „Marii Stuart” zaprezentowane przez uczniów klasy IIc.
W wyniku zmagań konkursowych wyłoniono zwycięzców.
W konkursie recytatorskim są nimi kolejno uczniowie:
I MIEJSCE: Alicja Hryń z GSAILO w Przemyślu,
II MIEJSCE: Jori Gerula z Gimnazjum Nr 5 w Przemyślu,
III MIEJSCE: Marta Sikora z Gimnazjum Nr 3 w Przemyślu,
WYRÓŻNIENIE: Magda Adamska z Gimnazjum w Medyce.

Wśród licealistów:
I MIEJSCE: Izabela Kanak I LO w Przemyślu,
II MIEJSCE: Anna Wawrzaszek ZSLiT w Jarosławiu,
III MIEJSCE: Marcelina Iwanów I LO w Przemyślu,
WYRÓŻNIENIE: Magdalena Płocica ZSUHiG w Przemyślu.

W konkursie wiedzy o życiu i twórczości poety kolejno miejsca zajęli uczniowie: Gimnazjum w Medyce, Gimnazjum Nr 5, Gimnazjum Nr 3, Gimnazjum w Krasiczynie.
Reprezentantki I LO po emocjonującej dogrywce zajęły I i II miejsce, a na miejscu III uplasowała się uczennica z ZSLiT w Jarosławiu.

GRATULUJEMY!!!

Nagrody ufundowane przez: Urząd Miejski w Przemyślu, GSAILO w Przemyślu i sponsora, wręczył Pan Dyrektor. Podziękował On uczestnikom za tak liczny udział w V Kwietniowych Spotkaniach z Juliuszem Słowackim, opiekunom za wzorowe przygotowanie młodzieży do zmagań konkursowych i organizatorkom konkursu: Pani Anecie Bednarczyk, Pani Beacie Kryńskiej, Pani Annie Szopie i Małgorzacie Fil.
Na koniec zaprosił uczniów do udziału w przyszłorocznej edycji tego konkursu.

Aneta Bednarczyk