Pożegnanie Absolwentów „Słowaka”

25 kwietnia 2014 r. uczniowie klas III zakończyli swoją naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Dzień rozpoczął się Mszą Świętą o godzinie 10.00 w Katedrze. Później maturzyści z nauczycielami i delegacjami młodszych klas przeszli do szkoły.

Uroczystość w auli liceum rozpoczęła się tradycyjnie odśpiewaniem hymnu narodowego pod przewodnictwem klasy II a. Następnie prowadzący: pani Joanna Fudała i pan Marek Magdziak przywitali gości: Prezydenta miasta Przemyśla – Pana Roberta Chomę, Przedstawicieli Rady Rodziców: Przewodniczącego Pana Marka Łabuńskiego, Panią Beatę Fostacz, Pana Jerzego Golca, Grono Nauczycielskie, Rodziców oraz wszystkich tegorocznych maturzystów.

Pierwsze przemówienie wygłosił dyrektor, pan Tomasz Dziumak, który mottem swojego wystąpienia uczynił słowa św. Jana Pawła II: „Do Was, Młodych, należy przyszłość, tak jak należała ona niegdyś do pokolenia dorosłych — a z kolei wraz z nimi stała się teraźniejszością. Za tę teraźniejszość, za jej wieloraki kształt i profil, dorośli przede wszystkim są odpowiedzialni. Do Was należy odpowiedzialność za to, co kiedyś stanie się teraźniejszością wraz z Wami, a obecnie jest jeszcze przyszłością”. Zwracając się to maturzystów, podkreślał, że dzięki nim wzmocniła się pozycja szkoły, co szczególnie było i jest widoczne w wielu rankingach o zasięgu wojewódzkim i krajowym. Podziękowania skierował do wychowawców i nauczycieli za pracę i oddanie, rodzicom za mądre wspieranie swych dzieci oraz władzom za docenianie całokształtu działań szkoły. Kończąc, przywołał raz jeszcze słowa Ojca Świętego z Listu do Młodych z roku 1985: „Młodość zdaje się być szczególnie wrażliwa na prawdę, dobro i piękno zawarte w dziełach człowieka. Obcując z nimi na obszarze tylu różnych kultur, tylu sztuk i nauk, uczymy się prawdy o człowieku — prawdy, która zdolna jest ukształtować i pogłębić własne człowieczeństwo każdego z nas”.

Później głos zabrał Prezydent Miasta pan Robert Choma – absolwent Słowaka rocznik 1982, który podkreślał, że czas spędzony w ILO należy nosić w sercu i pielęgnować. Zwracał uwagę na to, że absolwenci powinni być dumni z tego, skąd pochodzą, jak również powinni pamiętać o tych, którzy z nimi pracowali. Życzył dobrych wyników maturalnych oraz uśmiechu i radości młodzieńczej.

Przewodniczący Rady Rodziców, pan Marek Łabuński życzył maturzystom, aby z wiarą, nadzieją i miłością realizowali swoje marzenia, a na egzaminach - połamania piór. Głos zabrała również przewodnicząca samorządu uczniowskiego, Alicja Gwiazda, podkreślając, że maturzyści zapisali się w historii szkoły, a szkoła zapisała się w historii ich życia. W imieniu uczniów klas trzecich wypowiedzieli się: Agnieszka Góra i Paweł Wojnarowicz. Podobnie jak ich przedmówcy, podsumowali szkolne lata: sukcesów i porażek, pracy i błędów przynależnych burzliwej młodości. Szczególnie dziękowali wychowawcom, nauczycielom i rodzicom za cały trud włożony w ich wychowanie i wykształcenie.

Część oficjalną zamknęło wykonanie hymnu szkoły. Po czym nastąpiło wręczenie nagród uczniom, którzy odnieśli sukcesy w olimpiadach, konkursach i zawodach sportowych oraz zdobyli świadectwa z wyróżnieniem, czy też zasłużyli się dla szkoły pracą społeczną, a także za wzorową frekwencję. Wśród nagrodzonych olimpijczyków znaleźli się:

Gabriel Bożek

• finalista - 63. Olimpiady Fizycznej;
  • laureat III stopnia - VII Ogólnopolska Olimpiada „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki;
  • finalista - VII Ogólnopolska Olimpiada „O Diamentowy Indeks AGH” z fizyki;
  • laureat I miejsca - XIII Konkurs Wiedzy Technicznej „Odważ się być mądrym”;
  • laureat III miejsca - XXIX Konkurs Matematyczny im. prof. Jana Marszała.

• Maciej Ignatowski
  • finalista - 63. Olimpiady Fizycznej;
  • laureat III stopnia - VII Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z fizyki;
  • laureat - XIII Konkursu Wiedzy Technicznej „Odważ się być mądrym”.

• Paweł Kijanka
  • finalista XL Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej.

• Michał Mrozowicz
  • finalista LX Olimpiady Chemicznej;
  • finalista Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH 2014;
  • wyróżniony finalista VI Podkarpackiego Konkursu Chemicznego.

• Paweł Bukalski
  • finalista VII Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki.

• Anna Gierlak
  • laureatka III stopnia – VII Ogólnopolska Olimpiada „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki;
  • laureatka II miejsca – XXIX Konkurs Matematyczny im. prof. Jana Marszała.

• Hubert Szolc
  • laureat I stopnia – VII Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z fizyki;
  • laureat III stopnia – VII Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki;
  • finalista – XXIX Konkurs Matematyczny im. prof. Jana Marszała.

• Rafał Tryniecki
  • finalista – VII Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki;
  • laureat II miejsca – XXIX Konkurs Matematyczny im. prof. Jana Marszała.

• Karolina Buben
  • finalistka 2 etapu eliminacji okręgowych Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

• Przemysław Kalawski
  • finalista Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki;
  • finalista XXIX Konkursu Matematycznego im. prof. J. Marszała.

• Świadectwa z wyróżnieniem otrzymało 51 absolwentów.
    Na koniec wystąpiła Aleksandra Lechocińska z kl.IIe, która piosenką „Jeszcze w zielone gramy” i „Jaki piękny świat” pożegnała trzecioklasistów.

Uroczystość w auli zamknęły podziękowania dla nauczycieli za trzy lata wspólnej pracy, po czym maturzyści i ich wychowawcy udali się po raz ostatni do swoich sal lekcyjnych. Uczniowie odebrali świadectwa ukończenia szkoły i nadszedł czas na pożegnanie…

Życzymy wszystkim maturzystom powodzenia w zdawaniu egzaminu dojrzałości.

Kliknij w zdjęcie aby powiększyć