Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

W roku 2009 przypadnie 200. rocznica urodzin jednego z największych geniuszy narodu polskiego – Juliusza Słowackiego. Przemyśl był już miejscem dużych obchodów poświęconych poecie w 1909 r. i w 1999 r., które są dobrym przykładem aktywności miejscowego środowiska. Dlatego też grono osób dążących do zorganizowania lokalnych obchodów Roku Słowackiego w 2009 r., pomne tradycji, zebrało się 4 kwietnia br. w gabinecie dyrekcji szkoły, która ze względu na swego patrona jest w sposób szczególny do tego predestynowana – w I LO w Przemyślu. Oznacza to nie tylko duże wyróżnienie dla naszej szkoły, ale i stanowi ambitne wyzwanie dla całej społeczności szkolnej.

Dzięki obecności przedstawicieli środowisk przemyskiego i rzeszowskiego, z inicjatywy prof. dr. hab. Mieczysława Inglota (wiceprezesa Dolnośląskiego Komitetu Obchodów Roku Słowackiego) postanowiono zawiązać Podkarpacki Komitet Obchodów Roku Słowackiego. Ma on w swym założeniu koordynować poczynania dotyczące uczczenia pamięci poety w całym województwie. Na czele Komitetu stoją: prezes – mgr Tomasz Dziumak (dyrektor I LO i gospodarz spotkania), I wiceprezes – dr Andrzej Juszczyk (PWSW Przemyśl), II wiceprezes – dr Marek Stanisz (Uniwersytet Rzeszowski). Ponadto komitet tworzą: prof. dr hab. Zdzisław Budzyński (prorektor PWSW i prezes TPN w Przemyślu), prof. dr hab. Zygmunt Sibiga (UR), dr Kazimierz Maciąg (UR), mgr Renata Nowakowska (dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek”), mgr Mariusz Olbromski (dyrektor MNZP), mgr Lucjan Fac (I LO) i mgr Tomasz Pudłocki (I LO).

Komitet ma zamiar urządzić szereg inicjatyw związanych z osobą Słowackiego (sesję naukową, panel studencki, wystawę dotyczącą romantyzmu, cykl przedstawień i inicjatyw dla młodzieży szkolnej), na terenie Przemyśla i Rzeszowa. Aby jednak inicjatywa miała szerszy wydźwięk niż tylko lokalny, członkowie Komitetu zwracają się z zachętą do podjęcia współpracy animatorów życia publicznego i innych miejscowości Podkarpacia, a także te instytucje Przemyśla, które chciałyby się włączyć w organizację poszczególnych przedsięwzięć. W tym celu prosimy o kontakt z prezesem prezydium, korzystając z adresu I LO w Przemyślu. Jubileusz ma być bowiem inicjatywą społeczną, adresowaną do jak najszerszego grona odbiorców, którego celem jest nie tylko podkreślenie znaczenia poezji Słowackiego dla kształtowania się tożsamości narodu polskiego, ale i ukazanie jej aktualności w życiu współczesnym.

mgr Tomasz Pudłocki