Projekcja spektaklu "Inka 1946" w Pracowni Filmoteki Szkolnej

Dnia 10 października br., w Pracowni Filmoteki Szkolnej odbyła się projekcja spektaklu telewizyjnego „Inka 1946”. Historia opowiada o mordzie sądowym, dokonanym na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie pseud. „Inka” – sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK, mjra Zygmunta Szendzielorza „Łupaszki”. Jednym z zarzutów, jakie jej postawiono, było mordowanie rannych jeńców z UB – ludzi, którym w rzeczywistości ratowała życie.

Projekcja wzbogacona została przedmową Roberta Jakubowskiego z Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K., który przybliżył postać Danuty Siedzikówny, a także zachęcał młodych ludzi do odwagi w poszukiwaniu prawdy historycznej i w przejawianiu patriotyzmu. Po projekcji filmu odbył się krótki quiz, związany z obejrzanym spektaklem. Młodzież chętnie odpowiadała na pytania, a nagrodą za prawidłowe odpowiedzi były "patriotyczne" kubki. W projekcji uczestniczyły klasy I e, II e, III e oraz III h.

Kliknij w zdjęcie aby powiększyć