Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Przemyślanie na 6 miejscu

Vlotho i Przemyśl razem na 6. miejscu

    Reprezentacja Koła Naukowego Historyków, działającego przy I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu, dzięki dobrej współpracy ze Stätte der Begegung zdobyła 6. miejsce w Konkursie Na Stronę Internetową "DenkT@g 2009". Plakaty, zebrane pod wspólnym tytułem Co to dla mnie oznacza. Historia życia jako argument i odpowiednio zaprezentowane na stronie www okazały się na tyle atrakcyjne, że 23 stycznia br. w Berlinie pomysł spotkał się z życzliwym przyjęciem jury, zdobywając 6. miejsce na prawie 50. grup, które zgłosiły się do konkursu.

    Strona internetowa powstała jako pokłosie projektu Świat przed katastrofą - życie codzienne i kultura Żydów w Polsce i Niemczech w okresie międzywojennym na podstawie dwóch różnych biografii i miejsc to tytuł projektu polsko-niemieckiego, który nauczyciele i uczniowie I LO im. J. Słowackiego zorganizowali w 2008 r. Jego efekty w postaci szkolnej wystawy plakatów (uroczyście otwartej 13 X ub. r.), zaprojektowanych przez uczestników można oglądać na korytarzu szkolnym. Prezentację polsko-niemiecką można oglądać na stronie:
http://denktag.de/Projekt.2101.0.html

    W projekt było zaangażowanych 15. uczniów z Polski i 10. z Niemiec, ale tylko 3-osobowa reprezentacja I LO (Karol Bar, Kamil Czternastek i Agnieszka Sus) pod opieką dr. Tomasza Pudłockiego i mgr Anny Sedlaczek, a także reprezentacja ze Staette der Begegnung pod opieką Johannesa Schroedera uczestniczyła w wielkiej gali i ogłoszeniu wyników. Młodzież miała okazję wziąć udział w warsztatach w Muzeum Żydowskim w Berlinie, otwarciu wystawy fotografii Niemi Świadkowie oraz spotkaniu ze świadkiem historii - Inge Deutschkron.

    Wręczenie nagród uświetnili swoją obecnością m.in. przewodniczący Bundestagu dr Nobert Lambert, sekretarz generalny Centralnej Rady Żydowskiej w Niemczech Stephan J. Kramer oraz sekretarz generalny Fundacji Konrada Adenauera dr Gerhard Wahlers, kierownik Akademii Fundacji Konrada Adenauera dr Andreas Kleine-Kranenburg.

    Konkurs poświęcony upamiętnieniu ofiar Holocaustu w postaci strony internetowej odbywa się co roku, zawsze około 27 stycznia. Wtedy bowiem, z inicjatywy byłego prezydenta Niemiec, Romana Herzoga, w Niemczech obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Narodowego Socjalizmu.

    Dzięki pięknej pogodzie Polacy podczas swego pobytu w Berlinie (22-24 I) mieli też czas na zwiedzenie słynnego Muzeum Pergamońskiego, pałacu Charlottenburg, czy na obowiązkowe zdjęcie pod Bramą Brandenburską. Wyjazd był zatem nie tylko okazją do zadumy nad tragiczną, wspólną przeszłością, ale i okazją do skorzystania z bogatej oferty kulturalnej stolicy Niemiec.

dr Tomasz Pudłocki