Miesięcznik edukacyjny „Perspektywy” publikuje co roku ogólnopolskie rankingi szkół ponadgimnazjalnych i wyższych uczelni. Nowością wśród nich jest Ranking Liceów STEM, którego wyniki zostały ogłoszone 31 maja 2016 roku w Warszawie. W elitarnym gronie 200 polskich liceów najlepiej kształcących w zakresie przedmiotów ścisłych znalazło się tylko jedno przemyskie liceum: I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego.

STEM – czyli: „Science, Technology, Engineering, Mathematics” (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) to te obszary kształcenia, przez które wiedzie najkrótsza droga do kariery w nauce i technice. Hasło STEM jest powszechnie znane w edukacji i gospodarce USA oraz w innych wysokorozwiniętych krajach. Wiadomo tam, że bez dobrej edukacji w tym zakresie nie ma innowacyjności, rozwoju i dobrobytu.

Celem Rankingu Liceów i Techników STEM jest budzenie w młodych ludziach pasji do takich przedmiotów, jak: matematyka, fizyka, chemia i informatyka – a następnie inspirowanie do podejmowania studiów w zakresie nauk ścisłych.

Ranking wskazuje licea i technika, które najlepiej przygotowują kandydatów na takie właśnie studia i mogą być przykładem dla innych. Inicjatorzy rankingu są przekonani, że stanie się on rekomendacją zarówno dla kandydatów do szkół zainteresowanych naukami ścisłymi i technicznymi, jak i dla wiodących uczelni, ceniących absolwentów szkół ponadgimnazjalnych najlepiej kształcących w zakresie przedmiotów ścisłych.