Przyjacielska wizyta

Zakończyło się piętnaste polsko - niemieckie spotkanie młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu i z Gimnazjum Schloß Neuhaus w Paderborn. W wymianie uczestniczyło 15 uczniów z Polski oraz 15 uczniów z Niemiec. Opiekę nad grupą niemiecką sprawowali nauczyciele: Louisa Groben i Christian Schyia.

Goście z Paderborn zwiedzili zabytki Starego Miasta, uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym w klubie „Japa”, zapoznali się z polskim systemem nauczania i wychowania. W ramach programu zorganizowano wycieczkę do Krakowa i Krasiczyna. Grupa wzięła także udział w warsztatach twórczych w Pracowni Ceramiki Artystycznej ZAPIECEK i projekcie językowym „Przemyśl - Geschichte und Kultur“. W ramach projektu uczniowie zaprezentowali atrakcje naszego miasta widziane oczami młodego człowieka. Niezwykle ciekawe okazały się warsztaty taneczne prowadzone przez uczennicę kl.IIIc, Paulę Bury. Uczniowie wraz z opiekunami zostali uroczyście przyjęci w Urzędzie Miejskim przez Sekretarza Miasta Przemyśla, Dariusza Łapę. W spotkaniu uczestniczył również Wicedyrektor I LO, Marek Magdziak. Goście zostali obdarowani drobnymi upominkami. Pan Dariusz Łapa cieszył się z kontynuacji wymiany szkolnej i życzył powodzenia w dalszej realizacji projektu. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.

Wymiana młodzieży odbyła się dzięki zaangażowaniu nauczycieli partnerskich szkół. Podziękowania należą się także rodzicom uczniów biorących udział w programie oraz, oczywiście, samym uczniom. Na pewno przyjęli swoich niemieckich rówieśników z olbrzymią gościnnością. Doskonalili również znajomość języków obcych, która jest, z całą pewnością, priorytetem we współczesnym świecie.

Rewizyta w Paderborn planowana jest w czerwcu 2018 roku. Realizacja programu wymiany była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Imię i nazwisko gospodarza

Imię i nazwisko gościa