Rozpoczęcie od wysokiego „C”

Chemicy nie próżnują! 13 września 2012 roku odbyła się w naszej szkole próba generalna przed II Ogólnopolskim Forum Młodych Chemików na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dla uczniów biorących udział w tym niezwykłym i prestiżowym wydarzeniu była to jedyna okazja do próbnego zaprezentowania przed szeroką publicznością efektów swojej ciężkiej pracy. Na Forum reprezentacja naszej szkoły przedstawi cztery plakaty edukacyjne o tematyce chemicznej oraz jeden komunikat ustny.

Problematyka plakatów:
-„Złocenie ogniowe”,
-„Toksykologia”,
-„Pokazy chemiczne- moja pasja”,
-„Kauczuk i gutaperka- izomery o skrajnie różnych właściwościach fizycznych”.

Temat komunikatu:
-„Kwas L-askorbinowy jakiego nie znacie- czyli witamina C oczami chemika”.

Prace nad projektami trwały całe wakacje, zbieranie materiałów było bardzo czasochłonne, ale efekty są oszałamiające! Liczna widownia zebrana w szkolnej auli z niezwykłym zainteresowaniem wsłuchiwała się w wygłaszany komunikat, z którego dowiedzieliśmy się, że przyjmowanie witaminy C nie wpływa na długość trwania przeziębienia, ani nie zapobiega jego wystąpieniu. Następnie odbyły się krótkie prezentacje plakatów, po czym pojawili się długo wyczekiwani goście z Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu.

Panie Emilia Dobrowolska i Dominika Lipińska złożyły nam krótką wizytę, podczas której wręczyły egzemplarze „Nauczania przedmiotów przyrodniczych ”absolwentowi naszej szkoły, Łukaszowi Nuckowskiemu oraz pani Agacie Ziębie-Warcholak. Łukasz napisał artykuł pt. „Szkolne eksperymenty chemiczne - reakcje redox” zamieszczony w tym czasopiśmie. Mamy nadzieję, że tak wspaniale rozpoczęty rok szkolny okaże się jeszcze lepszy niż poprzedni i przyniesie nam jeszcze więcej sukcesów.