Słowak dba o ekologię

W pierwszy dzień wiosny - 21 marca 2014 roku - Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i regionu tradycyjnie, po raz czwarty zorganizowało edukacyjną akcję pod hasłem: „Zamieniamy makulaturę, szkło, plastik i elektrośmieci na witaminy dla młodzieży i dzieci”, do której przyłączyła się nasza szkoła. Patronat honorowy akcji objęli Poseł na Sejm RP Piotr Tomański oraz Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma. Przedsięwzięciem koordynowała Prezes TPPiR Bogusława Pieczyńska razem z przedstawicielami sekcji Przemyskiego Centrum Wolontariatu. W akcji również pomagało 17 wolontariuszy z I LO – Angelika Pawłowska, Martyna Hamryszczak, Agata Struś, Marta Taźbirowska, Wiktor Kozik, Alicja Gwiazda, Kornelia Urban, Justyna Jurjewicz, Malwina Kozłowska, Agata Lorek, Justyna Budnik, Aleksandra Dobrowolska, Magdalena Nowak, Maja Podwyszyńska, Karolina Pudasz, Magdalena Szczypek, Joanna Wronowska.

Szczególną uwagę publiczności zwracała wystawa prac plastycznych przygotowana z surowców wtórnych przez wychowanków przemyskich przedszkoli i szkół podstawowych, pokaz mody ekologicznej oraz konkurs na najpiękniejszą - ekologiczną Marzannę. Impreza wzbudziła duże zainteresowanie nie tylko dzieci i młodzieży, ale i osób dorosłych. Świadczy o tym ilość zebranych surowców - 20 ton, za które rozdano 1,2 tony jabłek, tj.:

• 7 762 kg elektrośmieci
  • 6 110 kg makulatury
  • 5054 sztuk butelek plastikowych
  • 1051 sztuk butelek i słoików szklanych
  • 19 942 sztuk baterii za które rozdano 120 kg cukierków

W zbiórce surowców rywalizowała młodzież przemyskich szkół, która walczyła o nagrody Prezydenta Miasta Przemyśla. Po przeliczeniu oddanych surowców I LO zajęło II miejsce. Przedstawicielom szkół symboliczne czeki wręczył Wiceprezydent Miasta Przemyśla Grzegorz Hayder.
Opiekunowie Szkolnego Koła Caritas oraz Koła Ekologów pragnął podziękować dyrekcji, nauczycielom oraz wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w akcję . Wspólnymi siłami udało się nam osiągnąć sukces.
Szczególne podziękowania kieruję do uczniów, którzy bardzo nam pomogli podczas rozładunku elektrośmieci, makulatury, plastików itp. - Michał Solarz, Marcin Bochniak, Radosław Kuczyński, Krzysztof Suszyński, Paweł Kijanka, Paweł Sas, Krzysztof Sałdan, Kamil Lachczyk, Kamil Kałamarz, Krzysztof Kalawski, Piotr Hołyszko.

Akcja miała na celu promowanie selektywnej zbiórki odpadów wtórnych, szerzenie świadomości w zakresie recyklingu odpadów, a w szczególności opakowań szklanych, z tworzyw sztucznych, makulatury, zużytych baterii, żarówek oraz elektrośmieci.