25.X.2019 r. w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie oddział w Przemyślu odbyła się konferencja – warsztaty dydaktyczno-historyczne pt. „Orlęta Przemyskie – zapomniani bohaterowie”. W programie konferencji znalazły się wykłady dr Lucjana Faca „Orlęta Przemyskie – zapomniani bohaterowie” oraz dr Elżbiety Dybek – scenariusze lekcji „Orlęta Przemyskie”. W warsztatach uczestniczyło 120 nauczycieli historii i języka polskiego z dawnego województwa przemyskiego. Współpracę z PCEN w Przemyślu w ramach tej konferencji podjęło Towarzystwo Projektów Edukacyjnych w Warszawy, które zapewniło materiały dydaktyczne oraz plansze historyczne do wykorzystania na lekcjach i do organizacji wystaw w szkołach. Wystawę upamiętniająca historię walk o miasto Przemyśl można zobaczyć również w naszej szkole (na pierwszym piętrze koło auli); została ona zorganizowana z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości.

W dniu 8 listopada 2019 r. w Słowaku miało miejsce kolejne ważne wydarzenie. Pracownia historyczna (sala nr 53) otrzymała imię pułkownika Czesława Mączyńskiego. Nauczyciel historii w tejże szkole dr Lucjan Fac wygłosił okolicznościową prelekcję przybliżając sylwetkę płk Czesława Mączyńskiego, który był nauczycielem języka polskiego, łacińskiego i greckiego w I Gimnazjum w Przemyślu (obecnie ILO). W czasie walk polsko-ukraińskich w 1918 r. był komendantem polskich sił zbrojnych we Lwowie, następnie komendantem tegoż miasta i powiatu. W 1922 r. był posłem na Sejm II RP. Zmarł w 1935 r. i został pochowany na Cmentarzu Orląt we Lwowie. W spotkaniu tym uczestniczyli uczniowie klas I o profilu humanistycznym.