Sekrety poliglotów

Jak uczymy się języka? Dlaczego wkuwanie słówek jest nieskuteczne? Czy można nauczyć się języka w kilka dni?

Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi na warsztatach prowadzonych w dniu 15 października w murach I Liceum Ogólnokształcącego przez poliglotów: panią Aniko Couto - Szalay (Węgry) i pana Marlona Couto Ribeiro (Brazylia). Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, które realizowały tematy: „ Jak się uczyć języka poza szkołą?” oraz „ Uczenie się słownictwa bez wkuwania słówek”. Wśród uczestników nie mogło zabraknąć młodych pasjonatów języków obcych, którzy w wolnych od nauki przedmiotów obowiązkowych chwilach, poznają tajniki japońskiego, portugalskiego, czy włoskiego. Co skłania ich do takich poszukiwań? Z pewnością chęć lepszego poznania świata i zdobycia przyjaciół, z którymi można porozmawiać w języku obcym, bez barier i granic myślowych.

Te cele przyświecały również naszym gościom. Pani Aniko Couto- Szalay, piękną polszczyzną, analizowała istotę zapamiętywania, relacje łączące dane słowo z innymi słowami, metody nauki poszczególnych elementów zdania. Pan Marlon Couto Ribeiro, pasjonat języków azjatyckich, opowiadał o kontaktach z esperantystami, o swoich doświadczeniach w nauce języków: węgierskiego, tajskiego, koreańskiego i serbskiego.

Poligloci wielokrotnie podkreślali, iż słówek należy uczyć się w kontekście, czyli w zdaniach. W ten sposób uczymy się, jak łączą się one z innymi słowami. Akcentowali również systematyczną pracę i wytrwałość w uczeniu się języków obcych.

Mamy nadzieję, że będziemy mogli gościć panią Szalay i pana Ribeiro w marcu, podczas Dnia Języków Obcych w I LO.

Wszystkim uczestnikom warsztatów serdecznie dziękujemy i życzymy powodzenia w poznawaniu kolejnych języków obcych!


Monika Szozda

„Warsztaty językowe bardzo się nam podobały. Poznaliśmy kilka ciekawych zwrotów w innych językach. Zabawa z językami obcymi, w tym przypadku językiem hiszpańskim i językiem japońskim, była czymś nowym. Dowiedzieliśmy się, jak szybko i skutecznie można się ich uczyć . Metody te bardzo zachęciły nas do poznawania języków obcych”.


Urszula Ignatowska- uczestniczka warsztatów językowych


Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć