Spotkanie z p. Ryszardem Niemcem

27. 01.2012 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego odbyło się spotkanie uczniów z p. Ryszardem Niemcem. Na początku spotkania uczennice z kl. II e: Izabela Kanak, Klaudia Bacza, Karolina Kicman i Oliwia Tybor przedstawiły naszego gościa, informując zgromadzoną młodzież o jego życiu, twórczości i osiągnięciach sportowych.

P. R. Niemiec ukończył I LO w roku 1957, z wykształcenia jest historykiem i dziennikarzem, znanym i cenionym felietonistą sportowym. Specjalizuje się w reportażu społecznym, jest laureatem wielu konkursów reporterskich. Jako były koszykarz Polonii Przemyśl oraz Cracovii równolegle uprawia felietonistykę sportową. Jest dwukrotnym laureatem nagrody głównej „Złotego Pióra” (1979 r. i 1985 r.) Klubu Dziennikarzy Sportowych Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Prowadzi pracownię prasową dla słuchaczy Dziennikarskiego Studium Podyplomowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Nam, Pan R. Niemiec, opowiedział o swojej edukacji w I Liceum Ogólnokształcącym, przypomniał, jakimi sprawami poruszona była młodzież w tamtym okresie, jak inne i trudne były to czasy dla niego i jego rówieśników. Opowiedział również jak ważny był dla niego sport i jak wspólnie z rówieśnikami starał się dzielić czas pomiędzy naukę, a treningi sportowe.

28 maja 2011 r. podczas zjazdu koleżeńskiego z okazji 55. rocznicy egzaminu maturalnego p. R. Niemiec przekazał Dyrektorowi szkoły, p. Tomaszowi Dziumakowi, medal Kalos Kagathos, przyznany mu przez redakcję „Tempa”. Medal ten redakcja przyznaje sportowcom za sukcesy w życiu pozasportowym. Podczas spotkania z p. Niemcem Dyrektor szkoły z dumą zaprezentował medal młodzieży i jeszcze raz podziękował za przekazanie go szkole.

Spotkanie z Panem Niemcem było trzecim z cyklu spotkań ze znanymi absolwentami I LO, pod hasłem „Per Słowak ad astra”. Celem tej inicjatywy Dyrekcji szkoły i Samorządu Uczniowskiego jest ukazanie uczniom, że edukacja w naszej szkole może być początkiem drogi do wspaniałych osiągnięć, kariery i efektywnego uczestnictwa w życiu społecznym.


Anna Golatowska