Sukcesy Słowaka w dziedzinie fizyki

Rok szkolny 2013/2014 obfitował w sukcesy uczniów I Liceum Ogolnokształcącego w Olimpiadach i Konkursach z zakresu fizyki.
Na poczatku kwietnia 2014 roku odbył się na Uniwersytecie Warszawskim finał 63. Olimpiady Fizycznej – jednej z najstarszych olimpiad przedmiotowych w Polsce. W zawodach finałowych brało udział 63 najlepszych młodych fizyków z całej Polski. Przemyśl reprezentowało dwóch ucznów I Liceum Ogolnokształcącego: Gabriel Bożek i Maciej Ignatowski. Po czterodniowych zmaganiach, podczas których odbyła się część doświadczalna i teoretyczna, obydwaj zdobyli zaszczytne tytuły Finalisty 63. Olimpiady Fiycznej. Dodatkowym „bonusem” dla tych uczniów było uzyskanie na maturze z fizyki maksymalnego wyniku 100%, oraz niezykle ciekawy czterodniowy pobyt w Warszawie: zwiedzili Centrum Nauki Kopernik, wzięli udział w wykładach i pokazach z fizyki w Polskiej Akademii Nauk oraz uczestniczyli w zyciu kulturalnym stolicy.
Warto dodać, że do zawodów doświadczalych II stopnia, które decydowały o uczestniczeniu w finale, zakwalifikowało się aż pieciu uczniów Słowaka (z całego Podkarpacia było to dziewiętnastu uczniów). Oprócz finalistów byli to: Michał Banicki, Michał Maciołek oraz Patryk Szczepański.

Kliknij w zdjęcie aby powiększyć

       

Finaliści 63. Olimpiady Fizycznej: Gabriel Bożek i Maciej Ignatowski
wraz z Przewodniczacym Komitetu Głównego Olimpiady Fizycznej,
prof. dr hab. Piotrem Kossackim
oraz ich nauczycielem fizyki, Danutą Brud

Dużym sukcesem dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu zakończyła się Ogólnopolska Olimpiada "O Diamentowy Indeks AGH" z fizyki: Hubert Szolc został laureatem I stopnia (5 miejsce w Polsce), Maciej Ignatowski i Patryk Szczepański zostali laureatami III stopnia, a Gabriel Bożek uzyskał tytuł finalisty. Sukces ten cieszy tym bardziej, że w zawodach finałowych, jakie odbyły się 29 marca 2014 roku na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, rywalizowało 66 uczniów szkół z całej Polski, którzy pomyślnie przeszli dwa poprzednie etapy tej olimpiady.
W dniu 27 lutego 2014 roku odbył się finał XIII edycji Konkursu Wiedzy Technicznej „Odważ się być mądrym” organizowany pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie oraz Stowarzyszenia „Nauka i Rozwój”. W tym konkursie startują uczniowie z najlepszych podkarpackich szkół ponadgimnazjalnych. Dlatego cieszy fakt, że nasz uczeń, Gabriel Bożek, zdecydowanie wygrał ten konkurs (w ubiegłym roku zajął drugie miejsce), Maciej Ignatowski został laureatem 7. miejsca, a Tomasz Mosur uzyskał tytuł finalisty.