Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Szare Szeregi

70 rocznica powołania Szarych Szeregów

        Obecny rok pełen jest rocznic, wśród których szczególne miejsce zajęła 70 rocznica wybuchu II wojny światowej. Nieco w jej cieniu przebiegały uroczystości powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w tym Szarych Szeregów. Sobota 26 września, w zasadzie dzieliła się na dwie części. Pierwsza w której kulminacyjnym momentem było odsłonięcie i poświęcenie tablicy Armii Krajowej na placu przed Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Następnie, po sesji popularno-naukowej i otwarciu okolicznościowej wystawy w muzeum , złożeniu kwiatów pod tablicą Szarych Szeregów przy Pomniku Orląt, zakończyła się pierwsza część dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Po południu uroczystości przeniosły się do auli I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego. Tutaj gospodarzami byli druhowie Marian Kasprowicz oraz Roman Taworski, którzy już w nieco bardziej kameralnej atmosferze przygotowali wraz z I LO. im. J. Słowackiego popołudniową część obchodów, która koncentrowała się, na historii harcerstwa polskiego w okresie II wojny światowej.

        Krąg Szarych Szeregów w Przemyślu został zorganizowany w 1996 r., kiedy to Zarząd Główny Stowarzyszenia Szarych Szeregów wyraził zgodę, by należeli do niego wszyscy harcerze Szarych Szeregów z Przemyśla, niezależnie od obecnego miejsca zamieszkania. W roku 2001 staraniem Kręgu odsłonięta została przy Pomniku Orląt tablica upamiętniająca działalność Szarych Szeregów, pod którą gromadzą się przemyscy harcerze w okresie różnych świąt i rocznic. Podobnie było w tym roku. Miały miejsce przemówienia m.in. posła Marka Rząsy, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu harcerzy "Czarnej Trzynastki", apel poległych. A popołudnie … to śródmieście i … I LO. Tutaj Szare Szeregi od zawsze czują się jak u siebie. Wszak to w I LO w ramach tzw. II konspiracji harcerskiej działała drużyna prowadzona przez dh Jana Kruka. Obecny Krąg Szarych Szeregów w Przemyślu nosi jego imię. Tak na marginesie- ścisłe kontakty z Kręgiem utrzymuje syn Jana Kruka, Piotr, który był również gościem wrześniowych obchodów. Po powitaniu gości przez dh. Mariana Kasprowicza oraz kustosza wystawy dh Romana Taworskiego Pani wicedyrektor I LO Katarzyna Harasimowicz oraz Pan dyrektor Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO Jarosław Dyrda wraz z nauczycielem historii Lucjanem Facem dokonali otwarcia wystawy. W II części wieczornego spotkania, na które przybył również poseł ziemi przemyskiej Piotr Tomański, przeprowadzona została konferencja popularno-naukowa , w której wystąpili dh. Marian Kasprowicz z referatem "O konspiracji harcerskiej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Przemyśla" oraz Lucjan Fac z referatem "Organizacja Polskiego Państwa Podziemnego". Po części konferencyjnej głos zabrali członkowie Koła Naukowego Historyków działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym. Tym razem zadanie mieli dosyć utrudnione. Na wniosek druhów Mariana Kasprowicza oraz Romana Taworskiego, KNH miała zająć się losem harcerek - uczestniczek Powstania Warszawskiego. W relacjach i dokumentach, bardzo często prezentowanych po raz pierwszy, unikatowych wręcz zdjęciach przedstawiony został jeden z najbardziej niezwykłych epizodów w historii polskiego oręża: wyzwolenie obozu AK-aczek w Oberlangen przez żołnierzy 2 pułku pancernego 1 Dywizji Pancernej dow. przez gen. Stanisława Maczka. Ten przepiękny epizod został przedstawiony , również w formie multimedialnej, wzbogaconej montażem słowno-muzycznym. Nastąpił również czas na pamiątkowe zdjęcia oraz spokojne rozmowy na zakończenie tego, przebogatego w wydarzenia dnia. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki . Po raz następny Krąg Szarych Szeregów pokazał jak istotna jest współpraca z młodzieżą i krzewienie idea łów i zasad patriotycznego wychowania, a uroczystości w Słowaku miały klasyczny przebieg spotkania pokoleń młodzieży i harcerzy obecnych drużyn i generacji szarych Szeregów I i II Konspiracji.

Galeria