Festiwal „Nauki przyrodnicze na scenie ”, który odbył się we wrześniu 2014 po raz szósty, jest kontynuacją międzynarodowego festiwalu innowacji w nauczaniu „Fizyka na scenie”. Uczestnicy oceniani są przez jury złożone z nauczycieli uniwersyteckich z zakresu fizyki, chemii, biologii, geografii w trzech kategoriach: prezentacja multimedialna, demonstracja i przedstawienie. To właśnie w tej ostatnie j kategorii członkowie Klubu ReAktywnych Chemików działającego przy I LO w Przemyślu zdobyli pierwsze miejsce, pokonując zespoły z całej Polski. Opiekunką Klubu jest pani Agata Zięba - Warcholak, nauczycielka chemii i języka angielskiego w I LO, a w skład zwycięskiego zespołu weszli: Alicja Hryń, Karolina Lichota, Joanna Olszańska, Justyna Jeżak, Paulina Marczakiewicz, Joanna Radoń i Arkadiusz Czyżowski - uczniowie klasy o profilu przyrodniczym (biologia-chemia-matematyka), tegoroczni maturzyści. Na ostateczny kształt zwycięskiego spektaklu pracowali również inni członkowie KrAChemu: Łukasz Nuckowski, obecnie student III roku UMK w Toruniu, Wojciech Zięba - ubiegłoroczny maturzysta oraz Tomasz Warcholak, również uczestnicy festiwalu.
Zwycięska „Wielka chemiczna podróż” to pokaz chemiczny połączony ze spektaklem teatralnym. Pilotka wycieczki zabrała publiczność futurystycznym pociągiem w podróż z Przemyśla do Londynu. Trasa wiodła dookoła świata, podróżni mieli okazję zwiedzić Francję, Egipt, Indie, Chiny, Japonię i USA, by na koniec trafić do Londynu dokładnie na noworoczne fajerwerki.
Każdy z klubowiczów wniósł do spektaklu własne pomysły, zdolności i umiejętności. Pilotka Alicja Hryń kompetentnie i dowcipnie poprowadziła wycieczkę. Justyna Jeżak, Karolina Lichota, Tomek Warcholak i Wojtek Zięba opracowali prezentację multimedialną, dbając o to, aby nie naruszyć praw autorskich wykorzystywanych zdjęć i nagrań. Asia Radoń, Asia Olszańska i Paulina Marczakiewicz wykazały się pomysłowością i talentem plastycznym, przygotowując rekwizyty: chińskie smoki ziejące ogniem i japońskie drzewko bonsai. Paulina wiozła przez pół Polski akordeon, aby uświetnić spektakl muzyką na żywo. Ponadto wraz z Arkiem Czyżowskim opracowała układ taneczny z pochodniami i kolorowymi płomieniami, godny najlepszego teatru ognia. Arek dodał przedstawieniu profesjonalizmu, wykorzystując swój talent aktorski i komiczny. Każdy z uczniów w ciągu półgodzinnego spektaklu wystąpił w kilku rolach: były Hinduski i Egipcjanki, kowboj i Indianka, japońska gejsza i chińscy opiekunowie smoków, zakochana para i mim w Paryżu. Rekord pobił Arek, jedyny mężczyzna na scenie, który wcielił się kolejno w pięć postaci. A nad całością i poprawnością merytoryczną czuwała profesorka Agata Zięba-Warcholak, wspierana na żywo i online przez absolwenta I LO Łukasza Nuckowskiego.


Galeria zdjęć na stronie KrAChem.