Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

W 165. rocznicę śmierci Juliusza Słowackiego młodzież gimnazjalna i licealna miała ponownie okazję spotkać się z życiem i twórczością tego wybitnego poety romantycznego, uczestnicząc w konkursach: recytatorskim, wiedzy, poezji śpiewanej i plastycznym.

W piątek 4 kwietnia 2014 r. w auli szkoły zgromadziły się drużyny – wraz z opiekunami – reprezentujące: Gimnazjum Nr 3, Gimnazjum Nr 5, Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO, Gimnazjum w Krasiczynie, Gimnazjum w Medyce i Gimnazjum w Żurawicy oraz uczniowie i nauczyciele „Słowaka”.

Spotkania z Juliuszem Słowackim rozpoczęła Pani Aneta Bednarczyk, organizatorka tego przedsięwzięcia, cytując fragmenty z książki Pawła Hertza „Portret Słowackiego”. Książka ta znalazła się wśród obowiązkowych lektur dla wszystkich uczestników konkursu wiedzy o życiu i twórczości poety, i jak się potem okazało, wielu z nich dokładnie zapoznało się z jej treścią, gdyż wyniki tego konkursu były naprawdę bardzo wysokie.

Gości powitał również Wicedyrektor Szkoły Pan Marek Magdziak, który życzył wszystkim uczestnikom satysfakcji z rywalizacji w konkursach i jak najlepszych wyników, po czym rozpoczęły się przesłuchiwania recytatorów. W jury zasiadły: Pani Beata Kryńska i Pani Anna Szopa. Uczniowie prezentowali obowiązkowo „Testament mój” lub „Smutno mi, Boże”, a następnie inne z najpiękniejszych wierszy Słowackiego, w tym m.in.: „Do matki”, „Rzym”, „Rozłączenie”. Uczestnicy konkursu poezji śpiewanej prezentowali „Testament mój” w wyjątkowo udanych aranżacjach.

W tym samym czasie gimnazjaliści i ich starsi koledzy zmagali się z wiedzą o życiu i twórczości poety, rozwiązując test. Musieli się wykazać szczegółową znajomością dramatów: „Kordian”, „Balladyna”, „Lilla Weneda” oraz „Mazepa”.

W programie VII Kwietniowych Spotkań z Juliuszem Słowackim nie zabrakło również dodatkowych atrakcji, do których na pewno należy zaliczyć:
wykład na temat historii pomnika Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu oraz przedstawienie w reżyserii Pani Bożeny Opalińskiej oparte na najbardziej znanych utworach poety w wykonaniu licealistów. W przerwie między konkursami uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek do sali 28, gdzie oprócz strawy dla ciała mieli okazję obejrzeć wystawę prac konkursowych.

Po całym dniu zmagań konkursowych jury wyłoniło zwycięzców.
W konkursie recytatorskim:
I MIEJSCE: Martyna Szklarczyk z Gimnazjum w Medyce;
II MIEJSCE: Klaudia Garbacik z Gimnazjum Nr 3 w Przemyślu;
III MIEJSCE: Bernadetta Nieradka z Gimnazjum w Żurawicy.
Wśród licealistów:
I MIEJSCE: Katarzyna Bereźnicka kl. Ia;
II MIEJSCE: Beata Błażusiak kl. Ib;
III MIEJSCE: Jan Kornecki kl. Ib.

Konkurs poezji śpiewanej wygrały uczennice z Gimnazjum Nr 3, zaś wyróżnienie przypadło reprezentantce GSAILO w Przemyślu, z kolei wśród licealistów najlepsi byli uczniowie kl. IIh: Klara Kania i Arkadiusz Czyżowski.

W konkursie wiedzy o życiu i twórczości poety kolejno miejsca zajęli uczniowie: Gimnazjum GSAILO w Przemyślu, Gimnazjum Nr 3, Gimnazjum w Krasiczynie.

Wśród licealistów:
I miejsce: Halina Gol kl. Ib
II miejsce: Agnieszka Kluz kl. IIc
III miejsce Ewelina Nguyen kl. IIc.

Rozstrzygnięto także konkursy plastyczne. Nagrody przypadły uczniom z: Gimnazjum Nr 5, Gimnazjum w Krasiczynie i GSAILO w Przemyślu.
W kategorii liceum:
1. Agata Makulska kl. II c
2. Dominika Czekierda kl. I c
3. Oliwia Gefert kl.1b.

GRATULUJEMY!!!

Nagrody ufundowane przez: Urząd Miejski w Przemyślu, GSAILO w Przemyślu i sponsora, wręczył Pan Wicedyrektor, gratulując wyników. Podziękował On uczestnikom za liczny udział w VII Kwietniowych Spotkaniach z Juliuszem Słowackim, a opiekunom za bardzo dobre przygotowanie młodzieży do zmagań konkursowych. Na koniec zaprosił uczniów do udziału w przyszłorocznej edycji tego konkursu.

Aneta Bednarczyk

Kategoria: