Tradycją przemyskiego „Słowaka” są coroczne „Kwietniowe Spotkania z Juliuszem Słowackim” organizowane pod patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla. Tak też stało się i tego roku. 9 kwietnia 2015 r. młodzież gimnazjalna z naszego powiatu urzeczywistniła „spotkanie z Wieszczem”, prezentując życie i twórczość tego wybitnego poety romantycznego, uczestnicząc w konkursach: recytatorskim, wiedzy, poezji śpiewanej, plastycznym oraz na prezentację multimedialną.

Do rywalizacji konkursowej w kategorii gimnazjum zgłosili się uczniowie reprezentujący Gimnazjum Nr 3, Gimnazjum Nr 5, Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów ILO, Gimnazjum w Krasiczynie, Gimnazjum w Medyce i Gimnazjum w Żurawicy.

„Spotkania z Juliuszem Słowackim” zainaugurowała Pani Aneta Bednarczyk, organizatorka tego przedsięwzięcia. Następnie, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu – Pan Tomasz Dziumak do zgromadzonych w szkolnej auli skierował słowo powitania, podkreślając rangę konkursów odbywających się podczas „Spotkań”, gdyż laureaci z gimnazjum otrzymują punkty liczące się przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Życzył również uczestnikom satysfakcji z rywalizacji i jak najlepszych wyników.

W symfonii konkursowych dyscyplin swoistym preludium był występ recytatorów, którzy w pierwszej części zaprezentowali: „Testament mój” lub „Smutno mi, Boże”, a następnie inne z najpiękniejszych wierszy Słowackiego, w tym m.in.: „Do matki”, „Rozłączenie”, „Zachwycenie”. W jury zasiadły: Pani Beata Kryńska i Pani Anna Szopa. W konkursie poezji śpiewanej można było usłyszeć „Testament mój”, w wyjątkowo udanych aranżacjach: solo, w duecie i w trio. W tym samym czasie odbywał się także konkurs wiedzy o życiu i twórczości poety. Część pisemna nie była pozbawiona swoistych emocji. Uczestnicy tej dyscypliny musieli się wykazać szczegółową wiedzą ze znajomości dramatów: „Kordian”, „Balladyna”, „Mazepa” oraz wybranej poezji.

Program „VIII Kwietniowych Spotkań z Juliuszem Słowackim” obfitował również dodatkowymi atrakcjami, do których należy zaliczyć prezentacje multimedialne obrazujące najważniejsze informacje o romantyzmie, życiu poety i miejscach mu najbardziej bliskich, głównie rodzinnym Krzemieńcu.

W przerwie między konkursami uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek, gdzie, oprócz strawy dla ciała, mieli okazję obejrzeć wystawę prac konkursowych.

Po całym dniu zmagań konkursowych jury wyłoniło zwycięzców. Wyniki zostały ogłoszone przez organizatorkę imprezy, panią Anetę Bednarczyk, a Pan Dyrektor wręczył nagrody książkowe ufundowane przez: Urząd Miejski w Przemyślu, GSAILO w Przemyślu oraz sponsorów.

W konkursie recytatorskim najpiękniej utwory zaprezentowali: Anita Siutyk z Gimnazjum w Medyce, Oliwia Sanocka z Gimnazjum w Żurawicy, Michał Jarosz z GSAILO w Przemyślu, Dawid Urban z Gimnazjum Nr 3 w Przemyślu, Zuzanna Szott z GSAILO w Przemyślu.

Konkurs poezji śpiewanej zwyciężyły uczennice: z Gimnazjum Nr 5 oraz GSAILO w Przemyślu, zaś wyróżnienie przypadło reprezentantkom Gimnazjum Nr 3 w Przemyślu.

W konkursie wiedzy o życiu i twórczości poety kolejno miejsca zajęli uczniowie: GSAILO w Przemyślu, Gimnazjum w Żurawicy, Gimnazjum Nr 3, Gimnazjum Nr 5, Gimnazjum w Krasiczynie.

Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny i konkurs na prezentację multimedialną. Nagrody w tej dziedzinie odebrali uczniowie: Gimnazjum w Krasiczynie, Gimnazjum Nr 3, Gimnazjum Nr 5.

Na koniec Dyrektor Tomasz Dziumak podziękował uczestnikom za liczny udział w VIII Kwietniowych Spotkaniach z Juliuszem Słowackim oraz opiekunom za wzorowe przygotowanie młodzieży do zmagań konkursowych i zaprosił uczniów do udziału w przyszłorocznej edycji tego konkursu.


Aneta Bednarczyk

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć