Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

„Na styku kultur, cywilizacji i tradycji. Przemyśl od czasów najdawniejszych do współczesności”.
Warsztaty studentów i pracowników naukowych Instytutu Historii UJ
w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu
(Przemyśl, 31 marca 2017 roku)


Partnerstwo zobowiązuje. Chociaż o partnerstwie w przypadku naszej szkoły oraz UJ trudno mówić w sensie dosłownym. Współpraca pomiędzy naszą szkołą oraz UJ ma bardzo bogatą, bo kilkunastoletnią tradycję. Przyniosła w efekcie szereg wspólnych przedsięwzięć jak konferencje, warsztaty metodyczne, objazdy naukowe, a nawet wydawnictwa. W ogromnym stopniu była ona konsekwencją współpracy Koła Naukowego Historyków Studentów UJ oraz Koła Naukowego Historyków I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu. Od trzech lat przybrała jednak formę oficjalnej współpracy pomiędzy wydziałami historii UJ a naszym liceum. Klasy humanistyczne wyjeżdżają do Krakowa gdzie pracownicy uniwersytetu oprowadzają nas po Collegium Novum i Collegium Maius. Spotkania z dziekanem wydziału historii czy rektorem uniwersytetu, później tradycyjnie udajemy się na Skałkę i do Muzeum Archeologicznego. Z kolei przyjazdy do Przemyśla to zarówno kadra Wydz. Historii UJ jak i studenci. Za każdym razem jest nieco inaczej, a w tym roku odbyło się spotkanie, konferencja i warsztaty. Temat konferencji: Na styku kultur, cywilizacji i tradycji. Przemyśl od czasów najdawniejszych do współczesności.

Po przywitaniu gości przez dyr. Szkoły Tomasza Dziumaka, prowadzenie spotkania przejęła mgr Justyna Gałuszka, pracownik UJ, niedawna absolwentka naszej szkoły. Spotkanie przeprowadzone dla uczniów dwóch klas humanistycznych przybliżało tematykę historii naszego miasta.

Prof. dr hab. Wojciech Blajer – „Wybrane zagadnienia archeologii Przemyśla i okolic”.

Prof. dr hab. Zenon Piech – „Czytanie znaków: pieczęcie i herb Przemyśla”.

Dr hab. Adam Perłakowski – „Ile znaczył Przemyśl i jak żyło się w tym mieście w XVI-XVIII w.?”

Prof. dr hab. Michał Baczkowski – „Wojsko austriackie a mieszkańcy Przemyśla w drugiej połowie XIX w.”.

Dr hab. Tomasz Pudłocki – „Życie codzienne przemyskich gimnazjalistów w latach 1918-1939. Między normą a rzeczywistością”.

Dr hab. Zdzisław Zblewski – „«Usłyszcie mój krzyk». Życie i śmierć Ryszarda Siwca”.

Warto nadmienić, że spośród gości oprócz prowadzącej Justyny Gałuszki, absolwentami „Słowaka” są również dr hab. Adam Perłakowski oraz dr hab. Tomasz Pudłocki. Równolegle do części konferencyjnej w sali 53 studenci Eugeniusz Kruk, Piotr Kwiatkowski, Adam Szczepaniec, Monika Sykuła, Krzysztof Wysowski, Tomasz Zieliński pod kierownictwem dr hab. Marii Stinii przeprowadzili warsztaty w formie pokera kryterialnego dla uczniów klas III.

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć