Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

WYMIANA POLSKO-WĘGIERSKA

W dniach od 15 do 20 kwietnia grupa uczniów naszej szkoły, pod opieką pani Moniki Buczek i pani Renaty Pobidyńskiej, uczestniczyła w wyjeździe do Egeru. Gościli nas uczniowie i nauczyciele zaprzyjaźnionej placówki, Dobo Istvan Gimnazium. Współpraca szkół trwa już od 10 lat, a młodzież z obu szkół zawsze chętnie uczestniczy w wyjazdach do Egeru i Przemyśla.

Do stałych elementów pobytu w Egerze należy zwiedzanie szkoły oraz poznawanie jej historii i uczniów. Nasza grupa miała okazję nauczyć się podstawowych zwrotów z języka węgierskiego oraz uczestniczyć w różnych lekcjach wraz z węgierskimi gospodarzami. Uczniowie Dobo przygotowali kilka prezentacji o swoim mieście i kraju w języku angielskim. Zostaliśmy przyjęci w ratuszu miejskim przez burmistrza, który wyraził wielkie zadowolenie z naszej współpracy oraz w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o Egerze.

Zwiedziliśmy Eger: Wzgórze Zamkowe, budynek Liceum, gdzie miał miejsce pokaz działania camera obscura oraz bibliotekę, spacerowaliśmy malowniczymi uliczkami i próbowaliśmy tradycyjnych węgierskich potraw. Wzięliśmy również udział w wycieczce do Budapesztu, choć tylko jednodniowej, to na pewno udanej. W tym roku odwiedziliśmy również Galerię Narodową, gdzie obejrzeliśmy dzieła największych węgierskich malarzy. Był też czas wolny na słynnej Vacci Utca. Krótka wizyta w stolicy pozostawiła pewien niedosyt, ale utwierdziła nas w przekonaniu że na pewno tam jeszcze wrócimy!

Nawiązane zostały nowe przyjaźnie, pożegnanie było długie i emocjonalne, a teraz możemy zacząć przygotowania do przyjazdu Węgrów do Przemyśla.


                               
Kategoria: